Na majowej sesji Rady Miejskiej bielska radna Agnieszka Gorgoń-Komor zaproponowała, by w Bielsku-Białej zorganizować konkurs Perły Bielskiej Architektury. Miasto wyraziło zainteresowanie pomysłem, ale nie wiadomo, kiedy konkurs zostanie zrealizowany. Na razie konkretów brak.

Radna uważa, że prezydent powinien powołać kapitułę konkursu złożoną z architektów, przedstawicieli Urzędu Miejskiego, radnych, a także mieszkańców. - Wybieraliby najładniejszą realizację w zakresie budownictwa i remontu zabytkowych kamienic. W ocenie koncentrowali by się jednak na kwestiach wizualnych. To by zmobilizowało prywatnych inwestorów. Budynki w naszym mieście byłyby coraz ładniejsze i elegancko wpisywały się w klimat Bielska-Białej - twierdzi radna. Konkurs mógłby odbywać się co roku. Mieszkańcy miasta mogliby głosować na swoje typy za pośrednictwem internetu.

Teraz zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński odpowiedział na interpelację radnej. Przyznał, że inicjatywa jest warta rozważenia. - Nasze miasto od lat uczestniczy w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku” z licznymi nagrodami, który jest inspiracją dla innych projektantów, wykonawców, inwestorów. Odnoszone sukcesy są reklamowane w mass mediach i pismach branżowych - podkreśla wiceprezydent Kamiński.

Dodał, że konkurs wymaga od powołanego zespołu m.in. przygotowania regulaminu, ustalenia nagród, odpowiedniej promocji i ogłoszenia w mediach, a także wytypowania członków jury i zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych w budżecie miasta (o inicjatywie bielskiej radnej pisaliśmy szczegółowo TUTAJ).

asz