Dziś z bielszczanami spotkał się Bronisław Komorowski. Były prezydent RP gościł w Bielsku-Białej na zaproszenie poseł Mirosławy Nykiel i wziął udział w spotkaniu Klubu Obywatelskiego.

Kolejne spotkanie bielskiego Klubu Obywatelskiego zorganizowano w siedzibie Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Podczas krótkiej konferencji prasowej poprzedzającej otwartą debatę z bielszczanami Bronisław Komorowski odniósł się do proponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum w sprawie konstytucji i przyszłości ustroju oraz zaprezentowanych wczoraj pytań referendalnych.

- Trudno wziąć udział w dyskusji proponowanej przez prezydenta, który ostentacyjnie lekceważąco podchodzi do obowiązującej konstytucji - powiedział Bronisław Komorowski. W jego przekonaniu, prezydent Andrzej Duda „nie tylko naruszył, ale nawet złamał konstytucję, szczególnie w kwestiach związanych z powoływaniem sędziów Trybunału Konstytucyjnego, gdzie nie wykonał postanowień ustawy zasadniczej”.

- Generalnie odmawiam dyskusji na proponowane przez Pana Prezydenta tematy, bo oczekuję, że rolą prezydenta jest okazanie szacunku obowiązującej konstytucji, a nie próba legitymizowania własnego udziału w psuciu konstytucyjnego ładu w naszym kraju, a potem legalizowanie go poprzez uruchamianie pytań referendalnych - wyjaśnił b. prezydent RP.

Na samym początku debaty głos zabrał Jarosław Klimaszewski. Szef bielskiej PO w kilku słowach powitał byłego prezydenta RP, a następnie oddał głos Bronisławowi Komorowskiemu. W trakcie spotkania doszło do incydentu z udziałem byłego radnego sejmiku śląskiego Rajmunda Pollaka, który zakłócał debatę, domagając się od gościa opinii w sprawie działalności Ruchu Autonomii Śląska. Interweniował patrol Straży Miejskiej oraz policjanci. Pollak opuścił salę, a następnie został wylegitymowany przez funkcjonariuszy. Interwencję potwierdziła portalowi mł. asp. Ilona Michalczyk z KMP w Bielsku-Białej.

Do podobnego zdarzenia z udziałem Rajmunda Pollaka doszło podczas wizyty Bronisława Komorowskiego w 2011 roku.

bak, sza