Internauci mogą wybrać najlepszą przestrzeń publiczną w województwie śląskim. W plebiscycie organizowanym przez marszałka województwa śląskiego znalazła się jedna bielska propozycja. To rewitalizacja poprzemysłowych części dawnej Bielskiej Fabryki Armatur „Befa”

Rozpoczęło się głosowanie w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2018. W tegorocznej edycji zgłoszono 26 realizacji, które znajdują się na terenie osiemnastu gmin województwa. Większość realizacji ma charakter rekreacyjno-sportowy z elementami edukacyjnymi, sprzyjający wypoczynkowi, aktywności rodzinnej i integracji społecznej. We wrześniu planowana jest ocena zgłoszonych realizacji przez jury złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, które nominuje, a następnie wybierze laureatów. Wyniki plebiscytu publiczności nie mają wpływu na werdykt jury.

Najpopularniejsza realizacja wśród biorących udział w głosowaniu zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów, a wśród osób biorących udział w głosowaniu internetowym rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe. Głosowanie polega na przyznaniu punktów trzem wybranym inwestycjom.

W konkursie znalazła się bielska propozycją, którą jest „Nowe Miasto”. To przestrzeń kompleksowo zrewitalizowanego obiektów poprzemysłowych części dawnej Bielskiej Fabryki Armatur „Befa”. Stan techniczny budynków w chwili ich objęcia w sierpniu 2013 roku był zły, a cały kompleks niedoinwestowany względem potencjału, jaki sobą reprezentował. Podjęte działania zostały ukierunkowane na prace, które przyczyniły się do zatrzymania procesu niszczenia obiektów. Powstał spójny plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, realizowany na przestrzeni lat 2013-17.

Obecnie kompleks obejmuje szesnaście budynków o łącznej powierzchni przekraczającej 20 tys. m kw. (większość z nich zostało poddanych kompleksowym pracom remontowym, pozwalającym na realizację funkcji użytkowych), ponad 200 miejsc parkingowych oraz szerokie spektrum oferowanych funkcji - od przestrzeni rekreacyjnych (tor kartingowy, siłownia, park trampolin, plac zabaw), poprzez handlowo- usługowe (restauracja, sklepy), aż po biurowe, magazynowe i produkcyjne.

Głosować w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną 2018 można TUTAJ.

bb