Będą tu tropikalne i rodzime motyle. W pobliżu Bielska-Białej wkrótce powstanie motylarnia. - Projekt kosztować będzie około 300 tysięcy złotych - mówi Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. To tam w przyszłym roku ruszą pracę przy budowie nowej atrakcji turystycznej.

Środki potrzebne na realizację inwestycji gmina Jaworze pozyska z funduszy europejskich (200 tys zł), a brakujące pieniądze dołoży sama (ok. 100 tys. zł). Motylarnia powstanie jako część istniejącego już na terenie gminy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej. - Pan Bartek Czader z naszego muzeum będzie je tam hodował i rozmnażał. To prawdziwy pasjonat - dodaje wójt Ostałkiewicz.

W motylarni o kosmicznym kształcie można będzie wejść i spacerować w towarzystwie motyli. W środku będzie 25 stopni Celsjusza i mnóstwo kwiatów. Ustawione zostaną także inkubatory dla larw, dzięki czemu można będzie oglądać wszystkie etapy rozwoju motyla. Powstanie równie sztuczne mrowisko, gdzie hodowane będą mrówki. Budowa motylarni w Jaworzu ma ruszyć w przyszłym roku.

asz

Projekt motylarni: STUDIO MIA Tomasz Suchy