O tym, że niektóre leki nie są łatwo dostępne w aptekach z pewnością przekonały się osoby, które chorują przewlekle na choroby związane z układem krążenia. Problem jest jednak znacznie szerszy. Co kilka miesięcy tworzona jest przez Ministerstwo Zdrowia lista leków trudno dostępnych. Jakie środki na nią trafiają i dlaczego? Jak je szybko znaleźć?

Czy rzeczywiście mamy problem z lekami trudno dostępnymi?

Z danych statystycznych wynika, że ponad ¼ Polaków mam problem z zakupem swoich leków. W niektórych przypadkach lek znajduje się w zaledwie w kilku aptekach w całym województwie, a nawet kraju. Jest to szczególnie dotkliwe dla osób, które przyjmuję dany lek regularnie.

Nie tylko leki przeciwzakrzepowe trudno kupić w polskich aptekach. Dotyczy to również leków hormonalnych (np. Depo Medrol czy Diprophos), leków na astmę (np. Pulmicort) czy leków stosowanych w chorobach układu nerwowego ( np. Rispolept). A jak sobie poradzić z zakupem leków trudno dostępnych? Okazuje się, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z popularnych wyszukiwarek leków, które znacznie przyspieszą nasze poszukiwania.

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Jednym z bardziej oczywistych rozwiązań, jakie przychodzą nam do głowy jest skorzystanie z internetu. Intuicja nas tym razem nie zwodzi, ponieważ w sieci możemy znaleźć bardzo praktyczne i szybkie rozwiązanie naszego problemu, czyli wyszukiwarki dostępności leków w aptekach stacjonarnych. Największą z nich jest KtoMaLek.pl, która podaje użytkownikom informacje o dostępności leków w prawie 7000 aptek. Jak działa serwis?

Wystarczy, że podamy swoją lokalizację i nazwę poszukiwanego leku. Następnie otrzymamy listę aptek w naszej okolicy, które posiadają go na stanie. Teraz wystarczy tylko kliknąć przycisk zarezerwuj lek i poczekać na potwierdzenie rezerwacji od farmaceuty. Lek będzie czekał na nas do odbioru przez dwa dni.

Jakie są przyczyny problemów z dostępnością leków

Jednym z bardziej typowych powodów jest oczywiście brak produktu u producenta. Farmaceuci nie mają w takich wypadkach możliwości zamówienia danego leku, ponieważ nie jest on dostępny nawet w hurtowniach farmaceutycznych. Może mieć to związek z trudnościami związanymi z zakupem surowców, skomplikowanych procesem produkcji, a nawet awarią w firmie produkującej leki.

Równie poważnym problemem jest też wywóz leków za granicę, któremu ma teraz zapobiegać odpowiednia ustawa.

Artykuł sponsorowany