Na tegorocznym pikniku lotniczym w Bielsku-Białej już po raz drugi bielskiej publiczności zaprezentuje się „Orlik”. To jeden z najbardziej elitarnych zespołów akrobacyjnych Sił Powietrznych RP. Na lotnisku w Aleksandrowicach spodziewany jest desant spadochroniarzy z wojskowej Bryzy M28. Nie zabraknie pokazów akrobacji sportowej w wykonaniu mistrzów: Uwe Zimmermana i Jerzego Makuli.

XV edycja Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Bielsku-Białej odbędzie się w pierwszy weekend września. Wczoraj informowaliśmy, że dowództwo Sił Powietrznych RP odwołało przelot myśliwca MiG-29 (o szczegółach pisaliśmy TUTAJ). Natomiast niezagrożony jest udział „Orlików”w bielskiej imprezie. Na niebie zobaczymy także grupę akrobacyjną Cellfast Flying Tam.

„Orlik” nadleci z Radomia

W tym roku zespół akrobacyjny „Orlik” był podziwiany m.in. na imprezach lotniczych we Francji, Chorwacji czy Łotwie, a w planach ma jeszcze pokazy na Air Show w Radomiu oraz w Grecji. W Bielsku-Białej obejrzymy najprawdopodobniej podniebne przedstawienie w wykonaniu pięciu samolotów. To o trzy mniej niż przed dwoma laty, gdy „Orlik” przyleciał do nas po raz pierwszy.

Jeden z najbardziej elitarnych zespołów akrobacyjnych Sił Powietrznych RP powstał pod koniec lat 90. i na co dzień stacjonuje w Radomiu. Jej liderem jest mjr pil. Dariusz Stachurski, związany z grupą od osiemnastu lat. W skład zespołu wchodzą instruktorzy z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Do ich codziennych obowiązków służbowych należy szkolenie młodych adeptów lotnictwa z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Grupa korzysta z dwumiejscowych samolotów polskiej konstrukcji PZL-130 TC-II Orlik. Maszyna wyposażona jest w silnik turbośmigłowy z automatycznie przestawianym śmigłem. Jest w stanie rozwinąć prędkość do 480 km/h. Samolot przeznaczony do szkolenia pilotów wojskowych zbudowany jest z metalowych elementów z chowanym podwoziem. Lot z bazy w Radomiu do Bielska-Białej zajmie im mniej niż godzinę. Planowany dwudziestominutowy pokaz akrobacji lotniczej „Orlików” rozpocznie się ok. godz. 16.00 (w niedzielę, 2 września).

Desant z samolotów Bryza

Na tegorocznym pikniku w Aleksandrowicach zobaczymy dwa pokazy lotów grupowych w wykonaniu Cellfast Flying Team. To stosunkowo młoda grupa, która szybko zdobyła uznanie publiczności. Piloci latają w formacji trzech jednosilnikowych samolotów wyposażonych w wytwornice dymu. W tym sezonie Cellfast Flying Team prezentował swoje umiejętności podczas imprez lotniczych w Świdniku i Mielcu, a wkrótce będzie ich można podziwiać na Air Show w Radomiu.

Nie mniejszą atrakcją będzie zaplanowany na oba dni pikniku (w sobotę o godz. 15.10 i w niedzielę o 14.35) desant spadochroniarzy z wojskowej Bryzy M28. Podczas bielskiej imprezy nie zabraknie mistrzów akrobacji, którzy są doskonale znani bielskiej publiczności: Uwe Zimmermana oraz Jerzego Makuli. Zaplanowano także prezentacje helikopterów Robinson oraz wiatrakowców w locie.

Szczegółowy program XV Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Bielsku-Białej dostępny jest TUTAJ.

Bartłomiej Kawalec