Od kilku lat na polskich ulicach furorę robią płócienne torby. Są niezwykle neutralne, sprawdzą się jako ekologiczna siatka na codzienne zakupy, a także jako dodatek do stylizacji. Dodatkowo ich prostota sprawia, że można wykonać je samodzielnie. Jeśli masz ochotę poeksperymentować z maszyną do szycia lub igłą i nitką, bawełniana torba to doskonały materiał dla początkujących!

Po pierwsze - wybór materiału

Aby torba spełniła swoje podstawowe zadanie - noszenie w niej rzeczy, musi być wytrzymała. Wybierz więc grubą i niezbyt rozciągliwą tkaninę. Jeśli torba ma służyć głównie na zakupy, dobrze jest wybrać kolor ciemniejszy - nie będzie na nim widać zabrudzeń. Oczywiście, w pasmanteriach znajdziesz mnóstwo kolorów i wzorów. Wybierz ten, który najbardziej odzwierciedla twoją osobowość!

Po drugie - taśmy nośne lub sznurek

Kolejnym krokiem w przygotowaniu materiałów jest decyzja, z czego będą wykonane uszy torby. Masz tutaj kilka opcji - skrawki materiału, z którego wykonana będzie cała torba, taśmy nośne lub sznurek.

Materiał to najprostszy wybór, bo nie wymaga dodatkowych zakupów. Przygotowujesz po prostu dwa paski materiału, które potem doszywasz do torby. Zaletą tego rozwiązania jest to, że torba pozostaje jednolita i spójna.

Jeśli chodzi o taśmy nośne, producent zazwyczaj oferuje szeroki wybór wzorów, kolorów czy szerokości taśm. Wykonywane są one z polipropylenu lub poliestru, mogą mieć matowe lub połyskliwe wykończenie. Sprawdzą się, jeśli zależy ci na bardzo odpornym materiale, któremu niestraszne ciężary oraz trudne warunki atmosferyczne. W przeciwieństwie do materiałowych pasków, uszy z taśmy nośnej są o wiele bardziej wytrzymałe, rzadziej pękają i nie przecierają się.

Producent sznurka z kolei powinien zapewnić produkty trwałe i odporne na zgniecenia, odbarwienia oraz mechacenie się. Jeśli lubimy sportowy look, sznurek powinien pasować do torby idealnie.

Po trzecie - maszyna do szycia, nożyczki i… internet!

Jeśli masz już gotowe materiały, pora wyciągnąć maszynę do szycia. Przydadzą się także nożyczki oraz metr krawiecki. Jeśli nie masz zielonego pojęcia, od czego zacząć, bez obaw - jest internet! W dobie mody na bycie eko oraz popularności blogów DIY z łatwością znajdziesz tutorial dla początkujących, który wszystko ci wyjaśni.

Na koniec - o czym trzeba pamiętać?

Wbrew pozorom, wybór odpowiednich materiałów na uszy jest najważniejszy - w końcu torba musi na czymś się trzymać. Paski materiałowe mogą okazać się niezbyt wytrzymałe. Z kolei taśmy nośne (producent powinien być sprawdzony) nie zawsze pasują do wzoru, który wybierzesz. Sznurek jest chyba najmniej neutralnym wyborem, za to sprawdzi się w torbach sportowych.

producentsznurka-texline.jpg

Artykuł sponsorowany