Poczta pneumatyczna połączy laboratorium ze wszystkimi najważniejszymi przychodniami Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. System specjalnych rur i pojemników usprawni działanie placówki, a zaoszczędzony czas personel będzie mógł poświęcić na opiekę nad pacjentem. Wkrótce ruszy budowa nowego pawilonu szpitalnego.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej rozpisał przetarg na modernizację Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego. W ramach inwestycji przy ul. Wyzwolenia wybudowany zostanie m.in. pawilon szpitalny z nowoczesnym blokiem operacyjnym, czterema oddziałami onkologicznymi oraz Zakładem Terapii Izotopowej. W szpitalu powstanie system poczty pneumatycznej.

Kapsuła dociera w kilka sekund

Co to takiego? To instalacja szczelnych rur, w których za pomocą wytwarzanego podciśnienia lub nadciśnienia mogą się przemieszczać z dużą prędkością specjalne pojemniki. Tego rodzaju systemy pocztowe stosowane są najczęściej w bankach i sklepach (do transportu gotówki do sejfu) oraz szpitalach. W placówkach leczniczych poczta wykorzystywana jest głównie do transportu próbek materiału biologicznego, krwi oraz wyrobów medycznych.

Poczta pneumatyczna w BCO-SM będzie składała się z siedmiu stacji nadawczo-odbiorczych oraz stacji samowyładowczej w laboratorium. - Ze względu na rozległość instalacji rozwiązanie takie pozwoli usprawnić pracę i wydatnie skrócić czas transportu próbek. Urządzeniem łączącym poszczególne linie w jeden system jest centrala przejazdowa, która pozwala na przesyłanie pojemników pomiędzy poszczególnymi liniami - czytamy w dokumentacji przetargowej.

Inwestor wymaga, by stacja w centralnym laboratorium została zaopatrzona w urządzenie odbierające i zapobiegające wstrząsowi próbek przy osiadaniu w magazynie oraz zachowujące sekwencję nadejścia. W dokumentacji zaprojektowano jedną stację samowyładowczą do obsługi wszystkich linii, w której pojemniki będą otwierane oraz rozładowywane automatycznie i bezobsługowo. Później kapsuły zostaną samoczynnie zamknięte i wysyłane z powrotem do stacji, z których nastąpiła wysyłka.

Nowoczesna technologia

System rur ma połączyć nowo zbudowany pawilon szpitalny z zakładem radiologii, przychodnią onkologiczną oraz centralnym laboratorium. Poczta zaopatrzona w aktywny monitoring wizualny musi umożliwiać wzajemnie wysyłanie pojemników transportowych między wszystkimi stacjami. Nowoczesna technologia jest niezbędna, biorąc pod uwagę zwiększoną liczbę badań laboratoryjnych oraz planowane podwojenie transportów w przyszłości.

System poczty pneumatycznej ma usprawnić działalność bielskiego szpitala. Personel nie będzie musiał pokonywać długich korytarzy, by np. oddać próbki krwi do badań, ale w kilkadziesiąt sekund nada je w specjalnej kapsule. Zaoszczędzony w ten sposób czas będzie można poświęcić na lepszą opiekę nad pacjentami.

Bartłomiej Kawalec