Program współfinansowania in vitro narusza zasadę ogólnodostępności, a lokalizacja górki saneczkowej dla dzieci w pobliżu wysypiska śmieci jest dyskusyjna. Pozytywnie zweryfikowane zostały m.in. projekty osiedlowe zakładająca remont wapienickiego „Manhattanu” oraz renowacji krzyża piaskowego, który może stać się miejscem spotkań modlitewnych mieszkańców Komorowic. Realizacja wszystkich projektów, które wybiorą bielszczanie rozpocznie się w przyszłym roku.

Zakończył prace zespół weryfikacyjny projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2019. W grupie projektów osiedlowych wydał tylko jedną decyzję negatywną. Dużo więcej kontrowersji było przy pomysłach ogólnomiejskich. Teraz do głosowania ruszą bielszczanie, którzy w dniach 21-30 września będą mogli głosować na projekty, które ich zdaniem należy zrealizować z miejskiej kasy. Ogłoszenie pomysłów do realizacji nastąpi do 7 października.

Remont krzyża w Komorowicach

Projekt renowacji zabytkowego krzyża piaskowego i terenu modlitewnego zgłoszono w Komorowicach Krakowskich. - Postument jest w pięknie położonym i widocznym miejscu na wzgórzu. W pobliżu przemieszcza się mnóstwo mieszkańców Bielska-Białej, a rewitalizacja tego miejsca pozytywnie wpłynie na wizerunek miasta. Miejsce to służyć będzie mieszkańcom pobliskiej okolicy w celu spotykania się na modlitwie podczas różnych nabożeństw modlitewnych - czytamy w uzasadnieniu.

Wśród innych projektów osiedlowych zgłoszono remont popularnego „Manhattanu” w Wapienicy. Jak pisze autor pomysłu, w ciągu ostatnich lat dużo się tam zmieniło (zob. nasz artykuł Lolek na Manhattanie), ale wciąż niebezpiecznie bywa w tym rejonie po zmroku. - Częste interwencje służb porządkowych nie przynoszą efektów - pisze autor. Dlatego chciałby, aby miasto sfinansowało zakup oświetlenia, kamer monitoringu oraz zaplecza sanitarnego. Powstałby drewniany, zadaszony podest niezbędny do organizacji imprez.

Na osiedlu Beskidzkim marzą o budowie mini miasteczka ruchu rowerowego obok Przedszkola nr 55. Miałby tam powstać miniaturowy układ drogowy (jezdnie jedno i dwukierunkowe, mini rondo, skrzyżowania, przejścia dla pieszych, chodniki) wyposażony w pionowe i poziome mini znaki drogowe. Teren zostałby ogrodzony zielenią, tak aby był uzupełnieniem placów zabaw - szkolnego i przedszkolnego oraz dla dzieci niepełnosprawnych.

Zespół weryfikacji miał kilka uwag

Jakie projekty ogólnomiejskie zostały odrzucone przez zespół weryfikacyjny? Negatywną opinię uzyskał projekt finansowania in vitro, gdyż zdaniem urzędników, narusza zasadę ogólnodostępności. Zespół uważa, że takie programy powinny być finansowane z budżetu centralnego. Z kolei jako niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego oceniona została koncepcja budowy górki saneczkowej „Reksio”. Autorzy chcieli, aby powstała w pobliżu wysypiska śmieci oraz schroniska dla zwierząt, co było decydującym argumentem za odrzuceniem projektu.

Nie będzie parku rekreacyjno-wypoczynkowego przy ul. Stawowej. Podczas weryfikacji okazało się, że koszt jego budowy byłby dwukrotnie wyższy niż budżet, jaki można przeznaczyć na jedno zadanie. Zakładana przez autorów kwota 750 tys. zł wystarczyłaby tylko na niwelację terenu i zasypanie jaru. Odpadł również pomysł zakupu oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli i żłobków. Zdaniem zespołu, brakuje dostatecznych badań potwierdzających skuteczność tych urządzeń.

Bartłomiej Kawalec

Na zdjęciu: miasteczko ruchu drogowego w bielskim Hałcnowie zbudowane w 2016 z Budżetu Obywatelskiego