Na bielskim Rynku aktorzy Teatru Polskiego oraz Teatru Lalek Banialuka będą dziś czytać fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. To kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie, której patronuje Prezydent RP. Do lektury zaprasza również poseł Grzegorz Puda.

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 lekturą było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie Przedwiośnia odbędzie się w sobotę, 8 września o godz. 13.00 na Rynku w Bielsku-Białej.

bb

Na zdjęciu: Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w 2016 na placu Chrobrego, fot: UM w Bielsku-Białej