W ścisłym centrum Bielska-Białej odbył się dziś I Charytatywny Bieg dla FAS wraz z piknikiem profilaktycznym. Celem wydarzenia było wsparcie kampanii informacyjnej o skutkach picia alkoholu, palenia papierosów, a także używania substancji psychoaktywnych w trakcie ciąży.

- Zespół FAS jest zespołem mało znanym. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że nawet piwo pite w trakcie ciąży może zaszkodzić dziecku. Chcielibyśmy, żeby wszystkie dzieci były szczęśliwe, tak jak te, które tutaj biegają. Radość dziecka jest nagrodą dla nas, dorosłych - powiedziała nam Diana Frączek, prezes Fundacji FASola.

Bieg podzielono na pięć kategorii wiekowych: dzieci do lat 6, dzieci szkolne z klas I-III, dzieci i młodzież z klas IV-VIII, młodzież 15-18 lat oraz kategoria OPEN. Liczył się przede wszystkim udział w biegu, a czas miał drugorzędne znaczenie. Wśród biegaczy widzieliśmy dwóch kandydatów na prezydenta Bielska-Białej: Janusza Okrzesika i Przemysława Drabka. Uczestnikom rozdano nagrody i pamiątkowe medale. W części artystycznej pikniku znalazły się m.in. pokazy i warsztaty freestyle, jumping frog, warsztaty plastyczne dla dzieci, pokazy zumby.

Organizatorami wydarzenia były Fundacja FASola, Rada Osiedla Biała Wschód, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego MM Sport, Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz MOPS Bielsko-Biała. Jak zapowiedzieli organizatorzy, była to pierwsza edycja charytatywnego biegu dla FAS, ale nie ostatnia.

FAS to zespół zaburzeń u dzieci spowodowanych spożywaniem alkoholu w czasie ciąży przez ich mamy. Terapia nie jest refundowana przez NFZ.

Tekst i foto: Mirosław Jamro