Gotowa jest już wielkoformatowa realizacja malarska Pawła Swanskiego na ścianie DH „Wokulski” w Bielsku-Białej. Malowidło widoczne od strony ul. 11 Listopada przedstawia walczące ze sobą zwierzęta - orła i orientalnego smoka. Warto obejrzeć nie tylko przy okazji zakupów!

„W sobotę przed południem na ścianie DH Wokulski w Bielsku-Białej artysta Paweł Swanski rozpoczął odręczne malowanie dużego muralu z cyklu „Gąszcz”. Twórca na co dzień pracuje w Warszawie, ale jego prace można spotkać w wielu miastach na całym świecie” - informowaliśmy 2 września w artykule Atrakcyjny mural powstaje w centrum Bielska-Białej - foto. Dziś dzieło pt. „Scalenie” jest już gotowe. Jest to kolejna autorska realizacja z cyklu „Gąszcz”, stanowiąca oryginalne studium natury, które jest wynikiem wnikliwej obserwacji świata przyrody.

- Natura daje i odbiera życie. Każdy z jej elementów jest częścią spirali stanowiącej sieć wzajemnych zależności. Nasza cywilizacja traktuje naturę niczym magazyn, z którego może czerpać w nieskończoność, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. To błąd. Cykl „Gąszcz” traktuje o relacji zwierząt oraz roślin, tego w jaki sposób egzystują ze sobą, konsumując się nawzajem. Różnica polega na tym, że robią to po to, aby przetrwać. Inaczej niż współczesny człowiek, który ulega swoim konsumenckim zachciankom wyłącznie dla przyjemności - podkreśla Paweł Swanski.

Inspiracją dla stworzenia muralu były elementy zaczerpnięte z prastarych wierzeń oraz folkloru z różnych zakątków świata, które w prosty sposób opisują miejsce człowieka w spirali życia. - Przedstawiając walczące ze sobą zwierzęta - orła i orientalnego smoka, Swanski zwraca uwagę na prawa przyrody, które mają bezpośrednie przełożenie na nasze ludzkie relacje. W świecie ludzi, tak samo jak w świecie zwierząt, trwa nieustanna walka. Silniejszy najczęściej wygrywa, a każdy z procesów zatacza koło, sprawiając, że mimo kotłowaniny i pozornego chaosu wszystko odbywa się w stałym porządku świata - tłumaczy kuratorka projektu „oBBraz miasta”, Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA.

Mural „Scalenie” powstał w kolejnej edycji projektu „oBBraz miasta #5” realizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Ideą projektu jest wzbogacenie przestrzeni miejskiej o dzieła stworzone przez uznanych artystów. Projekt „oBBraz miasta #5” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała.

bb

Foto: Archiwum Galerii Bielskiej BWA