Bielsko-Biała będzie gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA U-20 w 2019 roku. Na płycie stadionu miejskiego poinformowali dziś o tym przedstawiciele światowej federacji piłkarskiej, którzy wizytowali obiekt. Zdaniem przedstawiciela FIFA, na stadionie potrzebne są drobne poprawki.

Jaime Yarza, dyrektor turnieju ze strony FIFA poinformował, że wizytację przeprowadza 15 ekspertów. Oprócz Bielska-Białej o miano gospodarza ubiega się pięć miast. Oceniając bielski stadion Yarza podkreślił, że obiekt spełnia wymagania światowej federacji. Potrzebne są jedynie drobne poprawki. - Po wizycie w Bielsku-Białej i w Tychach możemy powiedzieć, że to są miasta, które będą gospodarzami turnieju w przyszłym roku - powiedział.

Przedstawiciel FIFA dodał, że lista drobnych inwestycji jest długa i obejmuje kwestie z właściwie wszystkich obszarów, m.in. transportu i zakwaterowania. - To jest sytuacja zupełnie normalna i zawsze tak jest przed każdym turniejem, że stadion czy miasto-gospodarz wymagają wprowadzenia pewnych usprawnień. To nic nadzwyczajnego - wyjaśnił.

Nie wiadomo, jakie fundusze musi zainwestować miasto, aby przygotować stadion zgodnie z oczekiwaniami ekspertów FIFA. - Na razie tego się nie da oszacować. Będzie dodatkowa umowa, która to sprecyzuje. Obecnie jest lista usprawnień, które są konieczne. One będą wycenione. Myślę, że to są koszty adekwatne do korzyści dla miasta, jakie płyną z tej imprezy - powiedział Jarosław Klimaszewski, przewodniczący bielskiej Rady Miejskiej.

Zarówno przedstawiciel FIFA jak i władz miasta zapewnili, że czasu do rozpoczęcia jest wystarczająco, aby wprowadzić poprawki.

xxx

Turniej Mistrzostwa Świata U-20 to drugie pod względem rangi rozgrywki drużyn narodowych pod egidą FIFA. W przyszłorocznej imprezie wystąpią 24 zespoły z całego świata. Impreza, która od 1977 roku odbywa się co dwa lata, ma opinię „fabryki talentów”. Wśród najbardziej znanych zawodników, którzy grali w mistrzostwach są m.in. Lionel Messi i Diego Maradona.

sza

Na zdjęciu: Jaime Yarza w towarzystwie władz Bielska-Białej