Znany historyk i religioznawca Jacek Proszyk jak nikt inny potrafi opowiadać o dziejach Bielska-Białej. Być może dlatego na jego wykłady przybywają tłumy. Tak było także na dzisiejszym wykładzie na temat postawy Żydów na pograniczu śląsko-małopolskim wobec wydarzeń 1918 roku.

Wiele osób chciało posłuchać dziś wykładu o postawie Żydów na pograniczu śląsko-małopolskim wobec wydarzeń 1918 roku. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15.00 w budynku domu pogrzebowego przy ul. Cieszyńskiej 92, a po jego zakończeniu dr Jacek Proszek zaprosił zebranych do zwiedzania cmentarza żydowskiego. Organizatorem wydarzenia był wydział promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Znany i ceniony miłośnik Bielska-Białej od kilkunastu lat oprowadza gości po cmentarzu wyznania mojżeszowego, przybliżając historię miasta z punktu widzenia zamieszkujących go niegdyś Żydów, którzy w znaczący sposób wpłynęli na jego rozwój. W trakcie lekcji na kirkucie dr Jacek Proszyk mówi także o tradycjach i zwyczajach, które są związane z pochówkiem oraz przybliża sylwetki tych, którzy tam spoczywają.

Na cmentarzu przy ul. Cieszyńskiej pochowano ponad 3,5 tys. osób, wśród nich przedwojennych i powojennych bielszczan, założycieli miejscowej Gminy Żydowskiej, przedsiębiorców, fabrykantów, adwokatów, lekarzy, ludzi nauki i sztuki. Najstarszy grób pochodzi z 1849 roku.

Tekst i foto: KGO