W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Bielsku-Białej i w powiecie bielskim zainstalowano 445 nowych terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, a w całym kraju ponad 65,5 tysiąca. Teraz do programu mogą przystąpić również samorządy czy urzędy gminne.

Polacy coraz częściej sięgają po płatności bezgotówkowe. Możliwość płacenia kartą jest dostępna w sklepach, punktach usłu­gowych, a także coraz częściej na straganach, w szkołach, przedszkolach i urzędach państwowych. Dzięki temu nie trzeba nosić przy sobie gotówki, szukać bankomatu, stać w kolejkach i odliczać pieniędzy.

Dzięki terminalom płatniczym przedsiębiorcy nie tracą czasu na przeliczanie gotówki w kasie, wydawanie reszty czy wizyty w banku. Możliwość płacenia kartą jest dla klientów ważna. Chętniej bowiem korzystają ze skle­pów i punktów usługowych, w których można się w ten sposób rozliczać. Posiadając terminal do akceptacji płatno­ści bezgotówkowych, przedsiębiorcy mogą zyskać nowych kupujących, powiększyć przychody i popularność firmy.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Do udziału w programie uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie pięć placówek detalicznych.

- Płatności bezgotówkowe to kolejne medium cywilizacyjne XXI wieku. Pozwalają obywatelom i przedsiębiorcom bez lęku wchodzić w nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu w dłuższej perspektywie możemy mówić o szybszym tempie wzrostu gospodarczego poszczególnych regionów - tłumaczy dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. - Od września rozszerzamy program o urzędy i instytucje sektora publicznego, m.in. samorządy i urzędy gminne. Tak, aby w każdym punkcie przyjmującym płatności można było płacić bezgotówkowo - bez względu na to, czy jest to sklep prowadzony przez prywatnego przedsiębiorcę, czy publiczna szkoła, muzeum lub biblioteka.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do programu, otrzymuje wsparcie polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Szczegóły na stronie www.polskabezgotowkowa.pl.

bb