Dziś rano ponad 80 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyło bramę jednostki w Gliwicach. W ten sposób rozpoczęło się pierwsze w województwie śląskim wcielenie do OT. Wśród kandydatów jest 12 kobiet. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do właściwej WKU.

Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Pierwszego dnia ochotnicy zostali umundurowani i poddani egzaminowi sprawności fizycznej, który składał się z tzw. brzuszków, pompek oraz biegu na 3 km. Choć nie było to obowiązkowe, część skorzystała z usług fryzjera. Żaden z kandydatów nigdy wcześniej nie był w wojsku. W poniedziałek zostanie im wręczona broń, z którą nie rozstaną się aż do przysięgi. Do tego czasu ich domem będą wojskowe koszary.

Jak informuje Monika Ligejka z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podczas szesnastu dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastkę” kończy przysięga, która odbędzie się 7 października w Katowicach.

13. Śląska Brygada OT rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. Do końca roku w województwie śląskim przeszkolonych zostanie ok. 450 osób. Powstaną cztery bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie m.in. kompania saperów lub wsparcia oraz pluton medyczny. Dowództwo brygady znajduje się w Katowicach.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych, powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, kiedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 13 tys. żołnierzy, w tym 2,3 tys. żołnierzy zawodowych oraz ponad 11 tys. ochotników, których szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

bb

Foto: DWOT