Jarosław Klimaszewski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Bielska-Białej. Przedstawiamy pełny program wyborczy kandydata, dla którego Bielsko-Biała jest "Małą ojczyzną".

Dla ludzi

 • Bezpłatna opieka przedszkolna i żłobkowa
 • Bezpłatna komunikacja miejska
 • Skuteczny dostęp do prezydenta dla mieszkańców
 • Rozwój polityki senioralnej
 • Budowa ponad 230 mieszkań komunalnych przy ulicy Wapiennej

Bezpłatna opieka w żłobkach i przedszkolach publicznych - kontynuacja rozpoczętego programu tak, aby wspomóc naszych bielskich rodziców. Budowa kolejnego żłobka.
Karta Miejska - promocja i rozwój projektu. Karta miejska to projekt, który ruszył już dawno temu i zawierał atrakcyjne zniżki i rabaty dla mieszkańców. Niestety, projekt nie doczekał się na razie dobrej promocji wśród bielszczan i wielu z nich nie wie, co Karta Miejska może im zaoferować. Czas to zmienić!
Bezpłatna komunikacja miejska. Wprowadzimy bezpłatne przejazdy autobusowe dla dzieci i młodzieży (do końca studiów - 26 lat) oraz dla mieszkańców powyżej 65. lat. To już w przyszłym roku. Końcowy przystanek na tej linii: bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich mieszkańców Bielska-Białej nie będzie na razie „pustą obietnicą w pełnym autobusie”. Znam efekt budżetowy takiej decyzji i wiem, jak poważnie musimy się do tego przygotować. Ale przygotowania rozpoczynamy.
Stypendia dla najlepszych uczniów. Dotychczas trzeba było mieć więcej niż wybitne osiągnięcia, aby otrzymać wsparcie od miasta. Chciałbym to zmienić i pomóc również zdolnym uczniom, a nie tylko najzdolniejszym jednostkom. Uważam, że bycie finalistą olimpiady na szczeblu ogólnopolskim czy najlepszym w regionie zasługuje na uznanie i powinno zostać nagrodzone.
Dalsze rozwijanie budżetu partycypacyjnego. Zależy mi, żeby Bielsko-Biała nadal rozwijało się jako miasto obywatelskie i aktywne. Nie osiągniemy ani jednego, ani drugiego bez udziału mieszkańców. Dziś miarą Budżetu Obywatelskiego jest fakt, że mieszkańcy uznają go za coś swojego, niezależnego od woli i zaangażowania władz. O to właśnie chodziło - zmieniać Bielsko-Białą tak, jak chcą bielszczanie, a nie decydować za nich.
Zacieśnienie współpracy z ruchami obywatelskimi. Chcemy, żeby sektor NGO w mieście miał większe pole do działania. To zaangażowani mieszkańcy będą mieli znaczący wpływ na to, co i jak zostanie wykonane. Uważam, że konsultacyjna forma pracy przynosi świetne efekty.
Dialog z mieszkańcami. Konieczne jest poprawienie komunikacji pomiędzy samorządem a mieszkańcami. Chciałbym, aby mieszkańcy mieli najświeższe wieści o swoim mieście pochodzące bezpośrednio z Urzędu Miejskiego. Chcę informować szybko i rzetelnie.
Efektywny dostęp do prezydenta dla mieszkańców. Sprawna, szybka, efektywna… taki model komunikacji z mieszkańcami chcę zaproponować. To dla mnie jedna z najważniejszych kwestii. Będzie jej służył portal „Zapytaj swojego prezydenta”, który mam nadzieję stanie się inspirującym forum wymiany myśli, opinii, dyskusji. Oczywiście, na czasie być na czacie, ale dla wielu osób ważnym pozostanie kontakt z prezydentem w „realu”. Pojawi się więc i druga ścieżka, czyli cykliczne spotkania z mieszkańcami, na których - zapewniam - będziemy mogli porozmawiać otwarcie i szczerze.
Program „Przyjazny urzędnik”. Urząd Miejski ma być przyjazny dla ludzi. Ale… urzędnicy to też ludzie - mieszkańcy naszego miasta. Chcę postawić na efektywną i przyjazną komunikację pomiędzy obiema stronami. Mieszkańcy będą mogli ocenić pracę urzędników, a Ci za wysokie oceny będą mogli liczyć na premię, tak ja dzieje się to w każdej firmie.
Centrum Seniora w przepięknym, odrestaurowanym pawilonie na kortach przy Partyzantów. To bardzo ważne, by bielscy seniorzy byli aktywni. Bielsko-Biała musi stać się miastem nie tylko otwartym dla seniorów, ale i aktywnie zapraszającym Was do wyjścia z domu i spędzenia czasu z bliskimi: sąsiadami, znajomymi, z rodziną. Wielkim społecznym wyzwaniem jest przeciwdziałanie samotności. Jeśli ta formuła się sprawdzi, będziemy ją rozwijać.
Powołanie Biura Wsparcia Inwestora - miejsca, gdzie chcący zainwestować w naszym mieście, jak i Ci, którzy już prowadzą tu swoje interesy znajdą wsparcie i poradę.
Likwidacja barier architektonicznych we wszystkich budynkach użyteczności publicznej.
Forum zdrowia składające się z przedstawicieli organów tworzących (zarządców poszczególnych szpitali), które wspólnie będą pracować nad usprawnieniem opieki zdrowotnej w mieście. To znacząco poprawi współpracę między placówkami.
Przywrócenie dodatkowego punktu doraźnej pomocy chirurgicznej i ortopedycznej w ramach Pogotowia Ratunkowego po to, by odciążyć SOR i skrócić czas oczekiwania na pomoc.
Profilaktyczne szczepienia przeciw wirusowi HPV.
Bezpłatne przesiewowe badania słuchu.
Budowa krytej pływalni na osiedlu Polskich Skrzydeł.

Dla miasta

 • Kontynuacja rewitalizacji zabytkowej części miasta w konsultacjach z mieszkańcami
 • Opracowanie strategii rozwoju turystyki
 • Współpraca z powiatem ziemskim i okolicznymi gminami
 • Rewitalizacja amfiteatru w Lipniku
 • Poszerzenie strefy dopłat do remontów elewacji starych kamienic
 • Aktywacja terenów rekreacyjnych na Trzech Lipkach w Starym Bielsku

Pomoc w rewitalizacji amfiteatru w Lipniku. Czas już wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc mieszkańcom Lipnika w rewitalizacji. Dołożymy wszelkich starań, by amfiteatr odzyskał swój dawny blask i zyskał nową jakość.
Poszerzenie strefy dopłat do remontów elewacji starych kamienic. Bielsko-Biała w ostatnich latach pięknieje, ale są jeszcze dość eksponowane rejony miasta, w których czeka nas sporo pracy. Nie będziemy odwracać oczu ani uwagi. Przeciwnie, to na nich się skupimy poprzez m.in. poszerzenie strefy dopłat do remontów elewacji starych kamienic.
Aktywacja terenów rekreacyjnych na Trzech Lipkach w Starym Bielsku. Będziemy konsekwentnie dążyć do podnoszenia atrakcyjności wszystkich części miasta tak, by bielszczanie chcieli wyjść z domu i mieli gdzie aktywnie spędzać czas.
Opracowanie strategii rozwoju turystyki tak, żeby Bielsko-Biała była obowiązkowym miejscem na mapie turystycznej południowej Polski.
Współpraca z powiatem ziemskim i okolicznymi gminami - ponieważ miasto ma większe szanse rozwoju przy ich udziale.
Nowoczesne przystanki z siecią Wi-Fi, z możliwością podładowania telefonu to nie mrzonka. To rozwiązanie wprowadziło już wiele miast i powiem jedno - sprawdza się.
Zbudowanie jeszcze jednej krytej pływalni w mieście - po to, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców w tym zakresie.
Sprawne zarządzanie stadionem miejskim, by stał się areną ważnych wydarzeń i imprez.
Festiwal filmów animowanych w Bielsku-Białej tworzony wraz z Centrum Bajki i Animacji w oparciu o dorobek działającego od 1947 roku Studia Filmów Rysunkowych, w którym zrealizowano ponad tysiąc filmów, w tym słynne w całej Polsce i na świecie bajki dla dzieci. Przecież wszyscy znają Reksia czy Bolka i Lolka. To potencjał, który powinniśmy wykorzystać.
Rozwój repertuaru imprez kulturalnych i rozrywkowych, tak aby w powiązaniu z powyższym zwiększać atrakcyjność turystyczną naszego miasta.
Wspólne przedsięwzięcia z sąsiednimi gminami i powiatem ziemskim.

Dla środowiska

 • Kontynuowanie rozbudowy ścieżek rowerowych w mieście
 • Trasy Enduro
 • Walka ze smogiem
 • Dbałość o bielskie zasoby leśne
 • Rozwój programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Bielska-Białej

Przyciągniecie do miasta turystów wypoczywających w Szczyrku czy Wiśle poprzez współpracę z ośrodkami narciarskimi. Nasze miasto jest piękne - zachęcimy więc narciarzy i wczasowiczów do tego, by je odkryli.
Kontynuowanie rozbudowy ścieżek rowerowych w mieście oraz budowa nowych łączących miasto z pobliskimi gminami, powiatami. Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego miasta bez sieci takich zwykłych ścieżek rowerowych. I ścieżki są, sporo. Tyle, że… nie łączą się. Dlatego jak najsprawniej wdrożymy plan połączenia ścieżek rowerowych w mieście i poprowadzenia ich tak, by można jeździć bezpiecznie, bez przeszkód i bez konieczności włączania się do ruchu ulicznego.
Powołanie Oficera Rowerowego wspólnego dla miasta i powiatu, czyli osoby, która będzie dbała o stan i jakość ścieżek rowerowych w naszym bezpośrednim otoczeniu i koordynowała plany ich rozbudowy.
Trasy Enduro. Kompleks „EnduroTrails - Bielsko-Biała” to sieć jednokierunkowych tras rowerowych, tzw. singletracków. Są to najbardziej lubiane przez kolarzy górskich wąskie, kręte i pofalowane ścieżki o różnym stopniu trudności, od tych łatwiejszych, łagodnie opadających aż po strome, wymagające technicznie zjazdy. Ze wszystkich sił będę się starał, aby było ich jeszcze wiecej.
Dbałość o bielskie zasoby leśne - inwentaryzacja bielskich zasobów terenów zielonych (na początek w śródmieściu), konsultacje z mieszkańcami i informowanie o niezbędnych wycinkach, a także ustanawianie pomników przyrody. Wyróżnikiem naszego miasta powinna jest i być powinna zieleń!
„Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Bielska-Białej”. To nie tylko wsparcie schroniska, ale też kompleksowe konsultacje ze stowarzyszeniami prozwierzęcymi w sprawie szeroko zakrojonych działań edukacyjnych zmierzających do poprawy wiedzy bielszczan na temat sytuacji zwierząt bezdomnych oraz dzikich w naszym mieście oraz tego, w jaki sposób mogą im pomóc.

Walka ze smogiem:

 1. edukacja, czyli kompleksowy program mający na celu uświadomienie bielszczan, na czym polega niska emisja i jak ją zwalczać,
 2. kary za palenie śmieci,
 3. wyższe dopłaty do wymiany pieców,
 4. powołanie pełnomocnika ds. ochrony powietrza, który będzie koordynował wszelkie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym mieście.

Materiał sfinansowano ze środków KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska