Czy można zmieścić całego satelitę w metalowej puszce po napoju? Uczniowie ZSEEiM im. Jędrzeja Śniadeckiego w Bielsku-Białej twierdzą, że tak. Co więcej, już dostali się do międzynarodowego konkursu CanSat organizowanego przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, Edukacyjny Wydział Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce.

- Jesteśmy jedną z 25 drużyn z całej Polski wybraną spośród 70 zgłoszonych, które przeszły etap kwalifikacji do konkursu krajowego. Naszym zadaniem jest budowa pełnoprawnego satelity, z tą różnicą, że w bardzo ograniczonej przestrzeni - wielkości puszki po napoju - opowiada Bartek Źrebiec, uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego.

System odzysku satelity

Drużyna Space Hedgehogs składa się z czterech uczniów Technikum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Tomek Gawlas, Szymon Fryczkowski, Maksymilian Maślanka oraz Bartek Źrebiec wraz z opiekunem wicedyrektorem mgr inż. Jakubem Rudolfem planują przeprowadzić pomiary meteorologiczne w czasie lotu CanSata, a także zbadać zachowanie cieczy nieniutonowskiej.

- Głównym wyzwaniem w konkursie jest przestrzeń puszki, a raczej jej brak. Dodatkowo będziemy musieli przeprowadzić sporo prób związanych z systemem odzysku satelity - tłumaczy Tomek Gawlas.

W czasie finałów dziesięć puszko-satelitów najpierw wynoszonych jest rakietą na wysokość około 3 km, gdzie zostaną wyrzucone z zasobników. Następnie rozłożą się ich spadochrony bądź inne systemy odzysku i rozpocznie się kilkuminutowy etap opadania, w czasie którego każda puszka przeprowadzi badania naukowe.

Pomiary temperatury i ciśnienia

- Podczas całego lotu satelitą wykonamy szereg pomiarów temperatury i ciśnienia - sprawdzimy zmiany tych parametrów wraz ze zmianą wysokości - mówi Maksymilian Maślanka.

Dużym wyzwaniem będzie oprogramowanie misji począwszy od systemu komputera pokładowego i modułu komunikacji, skończywszy na oprogramowaniu stacji naziemnej i analizie danych, które będą spływały podczas całej misji. Ciekawostką jest, że dokumentacja projektowa z poszczególnych etapów prac oraz prezentacja przed jury konkursu będzie tworzona w języku angielskim.

Czwarta edycja konkursu CanSat organizowanego przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska będzie trwać do kwietnia 2019. Drużyna, która przeprowadzi najciekawsze badania i wygra polski finał CanSat 2019 będzie reprezentować nasz kraj na zawodach międzynarodowych. Postępy prac zespołu można śledzić na profilu drużyny Space Hedgehogs w Facebooku.

bb

Foto: Facebook/ESERO Polska