W codziennej służbie patrolowej policji nie zawsze konieczne jest użycie ostatecznego środka przymusu bezpośredniego, jaką jest broń palna. Skutecznym rozwiązaniem okazuje się paralizator elektryczny Taser. Teraz kolejni policjanci z KMP w Bielsku-Białej uzyskali uprawnienia do posługiwania się tym środkiem przymusu bezpośredniego.

Sześciu policjantów z ogniwa patrolowo-interwencyjnego bielskiego garnizonu zdało egzamin, który był zwieńczeniem szkolenia w zakresie posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, czyli paralizatorami. Egzamin został przeprowadzony pod czujnym okiem instruktora wydziału doboru i szkolenia KWP w Katowicach.

W trakcie wcześniejszego szkolenia mundurowi zdobyli wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu posługiwania się urządzeniem typu Taser. Teraz, po zdanym egzaminie, otrzymają uprawnienia do posługiwania się tym środkiem przymusu bezpośredniego.

W bielskim garnizonie 30 mundurowych posiada takie uprawnienia. Dzięki temu w razie niezbędnej potrzeby paralizator będzie mógł zostać szybko użyty. Policja jest przekonana, że rozwiązanie takie wpłynie pozytywnie na skuteczność jej działań, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo uczestnikom interwencji.

bb

Foto: Policja