Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obiektem wzmożonej aktywności oszustów, którzy chcą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerach klientów. Oszuści posługują się domeną rządową, wysyłając do ubezpieczonych maile w sprawie „zaległych składek”.

Oszuści ponownie nasili swoje działania. Do ZUS dzwonią osoby informujące o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana jest fraza „Zaległe składki”, a w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości. Na szczęście, klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS w stopce maila.

Stopka, poza prawidłowym adresem siedziby centrali ZUS, zawiera adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową, tj. „gov.pl”. Tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową.

ZUS przypomina, że nie wysyła do klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. - Ostrzegamy, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z ZUS, ani nie otwierać załączników. Korespondencja tego typu ma najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji należy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

bb