Rozpoczęły się prace inwestycyjne w nowej części Energylandii w Zatorze. Pod ulicą Graniczną wykonano trzy tunele, które połączą ten obszar ze „starą” częścią parku. W planach jest budowa największego drewnianego rollercoastera na świecie oraz całorocznego aquaparku.

W minioną sobotę na konferencji prasowej w Energylandii w Zatorze zaprezentowano kilkuletni plan rozwoju największego polskiego parku rozrywki. Wśród imponujących inwestycji zaplanowano budowę największego na świecie drewnianego rollercoastera o wysokości ponad 60 m. Dziennikarzom pokazano ciekawe wizualizacje projektowanych obiektów.

Największa konstrukcja na świecie

Na trasie o długości 1,3 tys. m jeździć będą dwa pociągi z prędkością 115 km/h, a w każdym z nich znajdzie się miejsce dla 24 osób w sześciu rzędach. Trasa będzie miała trzy inwersje. Premierę Wooden Rollercoastera zaplanowano na sezon 2020. Będzie to największa tego typu konstrukcja na świecie.

Drewniane rollercoastery wyróżnia nie tylko masywna budowa, ale także air time, czyli ujemne przeciążenia, które powstają na szczytach wzniesień, co powoduje wrażenie lekkiego unoszenia się. Producentem tej atrakcji jest amerykańskie przedsiębiorstwo Rocky Moutain Constuction, specjalizujące się w projektowaniu i budowaniu drewnianych rollercoasterów.

Kolejne etapy inwestycyjne zakładają budowę nowych stref parku. Na początku zagospodarowany zostanie obszar o powierzchni około 20 ha, gdzie powstanie dwanaście głównych atrakcji tematycznych, w tym jedenaście dedykowanych dzieciom. Najmłodsi będą się bawić m.in. w Smoczym Grodzie. To obszar przypominający legendarne miasteczko z baśni o smokach, inspirowany architekturą i urbanistyką średniowiecznej Europy. Kraina utrzymana w stylu fantasy nawiązywać będzie scenografią do filmów „Władca pierścieni”, „Wiedźmin” czy „Robin Hood”.

Budowa całorocznego aquaparku

Rozpoczęły się już prace w nowej części Enegrylandii, zlokalizowanej za ul. Graniczną. Ulica jest obecnie modernizowana. Pod nią wykonano trzy tunele - dwa dla gości poruszających się pieszo i jeden techniczny, które połączą „starą” część parku z nową. W drugim etapie inwestycji zbudowany zostanie hotel w standardzie czterogwiazdkowym. Obiekt ma się wyróżniać włoską architekturą, nawiązująca do Wenecji i charakterystycznych kamienic wokół kanału z gondolami. Centralna część zabudowy zostanie przeszklona, tworząc przytulne patio z kawiarniami i punktami usługowymi. Energylandia planuje także budowę całorocznego aquaparku.

- W minionym sezonie, czyli od kwietnia do końca października odwiedziło nas około 1,5 mln gości, co zdecydowanie przerosło nasze oczekiwania. Obecnie przepustowość parku wynosi 20-30 tys. osób na godzinę. Tylu gości jesteśmy w stanie obsłużyć na wszystkich urządzeniach. Dzięki kolejnym przepustowość znacząco wzrośnie. Jednocześnie planujemy zwiekszyć zatrudnienie - powiedział portalowi Krystian Kojder, rzecznik prasowy Energylandii.

Tekst i foto: Mirosław Jamro