Flagi państwowe wywieszamy podczas wielu uroczystości i ważnych wydarzeń o charakterze narodowym. To, w jaki sposób zawiesić lub ustawić flagę w przestrzeni - zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz - jest ściśle określone. Szacunek do flagi państwowej to obowiązek ustawowy, natomiast porady na temat eksponowania flag można znaleźć w oficjalnych dokumentach wydawanych np. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Jak prawidłowo zawiesić flagę?

Jest wiele dni, kiedy wypada wywiesić flagę przed domem lub w oknie. Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Konsytucji 3 Maja, Święto Wojska Polskiego - to tylko niektóre ważne daty w kalendarzu każdego Polaka, który ma potrzebę wyrażenia swojego patriotyzmu. Jak jednak powinno się obchodzić z flagą, by godnie i z szacunkiem ją zaprezentować?

Wygląd i ogólna prezencja

Flagi państwowe są wyrazem tożsamości narodowej i niezwykle ważnym symbolem kraju. Trzeba więc obchodzić się z nimi jak z materiałem specjalnego użytku. Przyjęło się, że najbardziej godnym sposobem eksponowania flagi narodowej jest zawieszenie jej na maszcie lub drzewcu.

Wybierając drzewiec, należy pilnować, czy flaga się wokół niego nie okręciła - powinna swobodnie opadać, nie dotykając przy tym podłoża ani innych płaszczyzn (trzeba więc umieścić drzewiec pod odpowiednim kątem). Z pewnością niewiele osób wie, że proporcje wymiarów flagi do długości drzewca są ściśle określone: flaga zawieszona na drzewcu nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż połowa jego długości.

Zawieszona na maszcie flaga powinna być na jego szczycie. Oczywiście, z wyjątkiem okresów żałoby narodowej, kiedy to zwyczajowo opuszcza się ją do połowy masztu.

Kiedy flagi państwowe mogą wisieć na zewnątrz?

Jak już zostało zasygnalizowane, flagę państwową powinniśmy eksponować z szacunkiem. Dlatego też flaga wystawiona na zewnątrz może tam wisieć od świtu do zmroku. Nie powinniśmy zostawiać flagi na noc na zewnątrz, chyba że będzie ona odpowiednio podświetlona. Warunki atmosferyczne również odgrywają tu swoją rolę. Fagi państwowe nie powinny być wywieszane w bardzo deszczowe dni, podczas śnieżyc oraz przy bardzo mocnym wietrze. Przyczyna jest prosta - podczas takiej pogody flaga może się po prostu zniszczyć.

O czym jeszcze pamiętać?

Biorąc pod uwagę namaszczenie, z jakim powinno się podchodzić do eksponowania flagi, warto pamiętać, by kupować je tylko u sprawdzonych krajowych producentów. W ten sposób mamy gwarancję, że flaga będzie wykonana poprawnie oraz z użyciem wysokiej jakości materiałów.

Artykuł sponsorowany