Punktualnie o godz. 7.00 rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych w Bielsku-Białej. Bielszczanie wybierają dziś prezydenta miasta, który przez najbliższych pięć lat zarządzać będzie stolicą Podbeskidzia. Przez cały dzień nasz portal relacjonował będzie przebieg głosowania. Kilka chwil po zamknięciu lokali wyborczych podamy pierwsze, nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej.

Głosowanie rozpoczęło się punktualnie o godz. 7.00 i podobnie jak dwa tygodnie temu, potrwa do 21.00. Dziś głosujący wybierają prezydenta miasta. W pierwszej turze najwięcej głosów zdobyli Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska) i Przemysław Drabek (Prawo i Sprawiedliwość). Na terenie miasta działa 75 obwodowych komisji wyborczych (osiem z nich to tzw. obwody zamknięte np. w szpitalach czy areszcie śledczym). Uprawnionych do głosowania jest 133 858 osób.

Nieoficjalne wyniki zaraz po godz. 21

Podczas dzisiejszego głosowania portal bielsko.biala.pl przeprowadzi badanie exit poll. Nasi ankieterzy pytać będą wyborców, na kogo oddali swój głos. Badanie przeprowadzone zostanie przed siedmioma lokalami wyborczymi, które dobrane zostały według specjalnego klucza. Nieoficjalne wyniki głosowania podamy kilka minut po godz. 21.00. Następnie prezentować będziemy dane skorelowane m.in. o wiek oraz płeć głosujących.

Dwa tygodnie temu, w pierwszej turze frekwencja w Bielsku-Białej wyniosła 54,83 proc. i była o ponad 12 proc. wyższa niż w 2014 roku. Cztery lata temu w drugiej turze wyborów prezydenckich, w której zmierzyli się Jacek Krywult i Janusz Okrzesik, zagłosowało 34,28 proc. bielszczan.

Aktualizacja godz. 21.05.

 

Dobiegło końca głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej. Wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego przez nasz portal znajdziesz w artykule Bielsko-Biała ma nowego prezydenta! Wyniki sondażu exit poll.

 

20.15

 

Ostatnie minuty głosowania. Lokale wyborcze otwarte będą do godz. 21.00. Kilka minut później podamy wstępne wyniki wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej według sondażu exit poll.

 

 

17.25

 

Do godz. 17.00 w Bielsku-Białej oddało głos 39,76 proc. uprawnionych do głosowania. W pierwszej turze o tej porze do urn udało się 40,91 proc. bielszczan.

 

16.00

 

W dzisiejszych wyborach samorządowych głosowali już obaj kandydaci na prezydenta Bielska-Białej. Podobnie jak dwa tygodnie temu, w lokalu wyborczym przy ul. Asnyka oddał głos Jarosław Klimaszewski. W towarzystwie żony w obwodowej komisji wyborczej przy ul. Montażowej pojawił się Przemysław Drabek.

 

 

14.35

 

Każda osoba, która chce oddać głos w wyborach musi wziąć ze sobą do lokalu wyborczego dokument tożsamości ze zdjęciem. Dzięki temu członkowie komisji będą mogli odnaleźć nas w spisie wyborców i wydać kartę do głosowania. Na karcie powinna znajdować się m.in. pieczęć obwodowej komisji wyborczej. W jednej z bielskich komisji wyborcy są proszeni o składanie kart do głosowania przed wrzuceniem ich do przeźroczystej urny wyborczej.

 

 

13.45

 

Dużo szybciej niż dwa tygodnie temu powinniśmy poznać oficjalne wyniki wyborów. Komisje wyborcze będą miały zdecydowanie mniej kart do przeliczania, a co za tym idzie szybsza powinna być procedura przekazywania pracy tzw. komisji dziennej do komisji liczącej głosy. Oficjalne wyniki wyborów w Bielsku-Białej powinny być znane jutro nad ranem. Pierwsze, nieoficjalne nasz portal zaprezentuje kilka chwil po zamknięciu lokali wyborczych, które czynne będą do godz. 21.00.

12.40

Frekwencja w Bielsku-Białej (stan na godz. 12.00) wyniosła 17,29 proc. i jest wyższa niż dwa tygodnie temu, gdy do urn o tej porze udało się 16,28 proc. bielszczan. W drugiej turze w 2014 roku do południa głos oddało 10,85 proc. osób uprawnionych do głosowania.

11.30

Większą frekwencję niż w pierwszej turze o tej porze dnia odnotowano w OKW nr 8 (ul. Montażowa). Tam do godz. 11.15 swój głos do urny wyborczej wrzuciło 316 z 2228 osób uprawnionych do głosowania w drugiej turze.

11.00

Niespełna 200 osób z 1736 uprawnionych zagłosowało do godz. 10.40 w OKW nr 35 znajdującej się w Środowiskowym Centrum Pomocy Klub Samopomocy przy ul. Milusińskich.

10.45

Przed siedmioma obwodowymi komisjami wyborczymi pracują od rana nasi ankieterzy, którzy proszą osoby wychodzące z lokalu wyborczego o wypełnienie krótkiej ankiety. Pytamy w niej o to, na kogo Pan/Pani oddał(a) głos w drugiej turze wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej. W ankiecie jest też adnotacja dotycząca wieku i płci wyborcy. Dzięki temu kilka chwil po zakończeniu głosowania będziemy mogli podać pierwsze nieoficjalne wyniki w systemie exit poll.  

10.15

Bez zakłóceń przebiega głosowanie w komisjach wyborczych na terenie Bielska-Białej. Żadnych zgłoszeń dotyczących złamania ciszy wyborczej nie odnotowała bielska policja. - Głosowanie przebiega prawidłowo, nie mamy żadnych zgłoszeń, by w którejś z komisji pojawiły się jakieś trudności lub opóźnienia - poinformował nasz portal komisarz wyborczy Ryszard Brygier.

9.50

Dziś wyborcy otrzymają tylko jedną kartę do głosowania. W kratce przy nazwisku jednego kandydata należy postawić znak „X”. PKW apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak „X” przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku „X” lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Na zdjęciu: 61-letni pan Zbigniew dziś po raz pierwszy w życiu wziął udział w głosowaniu.

8.25

Na konferencjach zaplanowanych na godz. 13.00 i 18.00 Państwowa Komisja Wyborcza poda frekwencję w trakcie drugiej tury wyborów samorządowych.

8.10

Przypomnijmy. Do chwili zamknięcia lokali wyborczych obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie zabronione jest m.in. agitowanie i zwoływanie zgromadzeń. Nie możemy również publikować komentarzy nawołujących do głosowania na określonego kandydata. Złamanie ciszy wyborczej grozi  grzywną w wysokości 5 tys. zł. W przypadku opublikowania w trakcie ciszy wyborczej nieoficjalnych wyników badań sondażowych kara może wynieść nawet 1 mln zł.

bak