Jak powszechnie wiadomo, obrączki od setek lat stanowią symbol wzajemnej miłości, jedności, wierności oraz niekończącego się uczucia dwojga ludzi. Pomimo znacznego upływu czasu, po dziś dzień występują w tradycji wielu kultur, krajów i są nieodłącznym elementem ceremonii ślubnej. Jednak pomimo znacznej doniosłości symbolicznej, niemniej ważna jest ich wartość materialna, a zwłaszcza to, z jakiego materiału są wykonane. Okoliczność ta wpływać będzie - poza ceną - także na ich trwałość oraz wytrzymałość.

Rodzaje metali, z jakich wykonuje się obrączki

Obrączki są biżuterią noszoną na co dzień (co więcej, jeden z przesądów głosi, że nie powinno się ich nigdy zdejmować, gdyż zdjęcie może skutkować rozpadem małżeństwa), dlatego wskazane jest, by były również wygodne i praktyczne. Bez wątpienia najczęściej wybieranym materiałem dla wykonania obrączek jest złoto, które cieszy się niesłabnącą popularnością.

Nic przecież dziwnego, bo to właśnie ten kruszec charakteryzuje się niezwykłą trwałością, odpornością oraz jest jednym z najszlachetniejszych metali na świecie, co było doceniane już w chalkolicie - epoce miedzi i brązu. Niemniej jednak niektóre osoby - mimo wszystko - preferują srebrne obrączki, które świetnie sprawdzą się m.in. w przypadku skłonności do alergii na poszczególne metale wykorzystywane w przemyśle jubilerskim.

Próba złota - jaka najlepsza w przypadku obrączek ślubnych?

Decydując się na wybór złotych obrączek, musimy pamiętam o kilku podstawowych kwestiach. Pierwsza z nich, to bez wątpienia próba złota, które wybieramy. Wyjaśnić należy, że próba to nic innego jak ilość złota określona w promilach. Tak też np. próba 500 oznacza, że dana stopa zawiera 50 proc. czystego złota, z kolei próba 999 będzie oznaczała, że w stopie znajduje się jego 99,9  proc.

Sto procent czystego złota określane jest jako próba 1000, jednak takie złoto jest niezwykle miękkie i ma żółty odcień. W celu jego utwardzenia dodaje się inne metale, w połączeniu z którymi zwiększa się jego twardość i wytrzymałość. Najczęstszą próbą, na którą decydują się pary jest 585 ze względu na to, że jest dobrej jakości i wychodzi taniej niż wyższe próby. Jeżeli chodzi o grubość obrączki, to warto zapytać sprzedawcę o grubość, jaką proponuje w odniesieniu do wzoru, na który się zdecydujemy.

Pamiętajmy, że na rynku jest niezwykle bogata oferta przeróżnych obrączek, poczynając od zupełnie gładkich po wygrawerowane, obsadzane kamieniami czy z cyrkoniami. Bez wątpienia nie ułatwia to przyszłym małżonkom wyboru, dlatego warto nie podejmować decyzji zbyt pochopnie i porównać oferty w różnych sklepach.

Bardzo często zdarza się, że takie same obrączki będą znacznie droższe u danego sprzedawcy niż u innego. Pamiętajmy również, aby w tej kwestii nie być zbytnio oszczędnym, bowiem obrączki to inwestycja na długie lata (nierzadko również na całe życie). Warto zatem zadbać, by były wykonane dobrze, a noszenie sprawiało przyjemność, a nie poczucie dyskomfortu.

Przeczytaj także: Jak szlif wpływa na jakość brylantu?
Poznaj ofertę: obrączki ślubne w sklepie Auroria

Artykuł sponsorowany