Kiedy szukamy laptopa najczęściej kierujemy się kryteriami wydajności, mobilności i jakości wykonania. Niebagatelne znaczenie ma również budżet, jaki mamy zamiar przeznaczyć na ten zakup. Stojąc przed takim wyborem, możemy zdecydować się na sprzęt nowy lub poleasingowy. W poniższym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto zastanowić się nad ostatnim z tych rozwiązań.

O co chodzi z tym leasingiem?

Kredyt leasingowy to forma finansowania zakupów wykorzystywana przez firmy. Umowa jest zawierana na określony okres czasu, podczas którego leasingobiorca (firma) płaci ustalone opłaty ratalne, w zamian za użytkowanie określonych dóbr, na rzecz leasingodawcy (najczęściej jest to bank). Po okresie zakończenia takiej umowy przedmiot leasingu najczęściej przejmuje leasingodawca, ponieważ firmy wymieniają sprzęt na nowy.

Clue sprawy

Producenci sprzętu komputerowego dzielą laptopy na kilka klas (serii), które dedykowane są dla konkretnej grupy odbiorców. Sprzęt klasy biznes (taki, który najczęściej jest wybierany przez firmy w ramach leasingu) należy do najwyższej możliwej grupy produktowej. Właśnie ze względu na jakość tych produktów warto się nimi zainteresować. Pozostałe sprzęty dzielą się zazwyczaj na linie detaliczne (marketowe) oraz sprzęt klasy średniej.

Co wybrać?

W tym miejscu rodzi się pytanie, co bardziej się opłaca - zakup nowego czy używanego sprzętu. Aby przeanalizować sprawę przygotowaliśmy zestawienie laptopów w trzech kategoriach cenowych (1000 zł, 2000 zł i 3000 zł). Przedstawiliśmy porównanie laptopów nowych i poleasingowych, które jesteśmy w stanie kupić w tych konkretnych przedziałach cenowych.

Budżet ok. 1000 zł - Mogłoby się wydawać, że to dość niska kwota i zakup laptopa za takie pieniądze może być trudny lub wręcz niemożliwy. Przyjrzyjmy się jednak sprawie.

Nowy laptop - urządzenie, które kupimy za ok. 1000 zł wyposażone będzie w przeciętnej wydajności procesor (Intel® Pentium, Intel Celeron, AMD A6), talerzowy dysk HDD, 4 GB pamięci RAM. Jakość materiałów będzie stała na niskim poziomie - w 90 proc. przypadków jest to po prostu plastik. Zawiasy urządzenia wykonane są z tego samego materiału, często to najsłabszy punkt konstrukcyjny w komputerach przenośnych z tej półki cenowej. Parametry takiego komputera pozwalają jedynie na wykonywanie podstawowych prac (obsługa przeglądarki, poczty e-mail, edytowanie tekstów).

Komputer poleasingowy. Dell E6320 i5 to laptop wyposażony w procesor Intel® Core™ i5, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 120 GB z oryginalnym systemem Windows 10 Home. Obudowa komputera jest wykonana z aluminium oraz stopów magnezu. Zastosowano w nim metalowe zawiasy matrycy pozwalające na odchylenie ekranu o 180 stopni. Nawet po kilku latach użytkowania komputera, zawiasy mocno trzymają ekran i nie ulegają uszkodzeniu. Klawiatura ma podświetlane przyciski. Parametry takiego komputera pozwalają na wykonywanie zaawansowanych prac biurowych, a dodatkowo będziemy mogli sobie pozwolić np. na obrabianie zdjęć czy materiałów wideo.

Budżet ok. 2000 zł - to już całkiem spora kwota, mogłoby się zdawać, że będziemy w takim przedziale cenowym mieli duży wybór nowych urządzeń i niekoniecznie warto zastanawiać się w ogóle nad komputerem poleasingowym. Ale czy na pewno?

Nowy notebook będzie miał na swoim pokładzie procesory takie jak Intel® Core™ i3, AMD Ryzen 3 lub Intel® Pentium. W laptopie takiej klasy możemy liczyć na 8 GB pamięci RAM, a także dysk HDD 1TB lub do 256GB SSD. Jakość materiałów będzie stała niestety na przeciętnym poziomie - w większości przypadków będą to obudowy wykonane z plastiku. Komputer można wykorzystywać do prac biurowych, obróbki zdjęć i wideo w niższych rozdzielczościach. W zestawie za taką kwotę raczej nie znajdziemy karty graficznej, dlatego nie nadaje się on do gamingu.

Poleasingowiec mieszczący się w tym przedziale cenowym to np. jeden z topowych kiedyś modelów Dell E5450 i5. Laptop ten wyposażony jest w procesor Intel® Core™ i5, pamięć RAM 8GB, dysk SSD 120 GB, dedykowaną kartę graficzną NVIDIA Geforce 830M, a także oryginalne oprogramowanie Windows 10 Home. Na pokładzie znajdziemy także matową matrycę FullHD. Topowe modele wyróżniają się zastosowaniem materiałów z najwyższej półki. Znajdziemy tutaj magnezowe obudowy oraz zawiasy, eleganckie matowe wykończenia czy podświetlaną klawiaturę. Parametry pozwalają na wykonywanie bardziej zaawansowanych prac graficznych czy obróbkę wysokiej jakości wideo. Ze względu na obecność dedykowanej karty graficznej na laptopie tej klasy możemy również uruchomić gry komputerowe.

Budżet ok. 3000 zł - w takiej kwocie szukamy już rozwiązań do zaawansowanych prac lub grania. Oczekujemy również wysokiej jakości wykonania.

Notebook z salonu, sytuacja nie jest tak kolorowa jakby się mogło wydawać. Owszem, możemy liczyć na procesor Intel® Core™ i5 (dostępny już w najtańszym laptopie poleasingowym!), pamięć od 8 do 16 GB, dysk SSD 256 GB lub HDD 1TB oraz dedykowaną kartę graficzną. Dostaniemy oczywiście matrycę FullHD. Jakość materiałów będzie jednak ciągle pozostawiała wiele do życzenia. Możemy spodziewać się metalowych wstawek, plastiki będą miały ładniejszą strukturę. Ciągle jednak będziemy mieli przed sobą urządzenie, które nie będzie wyglądało jakby stało na półce premium. Parametry mniej więcej takie, jakich możemy spodziewać się w poleasingowcu za kwotę ok. 2000 zł.

Laptop poleasingowy, na co tutaj możemy liczyć? Będzie stała przed nami tak naprawdę stacja robocza o potężnych parametrach HP ZBook 15 i7. Komputer wyposażony w procesor Intel® Core™ i7, 16 GB pamięci RAM, dysk SSD 240 GB, kartę graficzną K2100M i Windows 10. Jakość materiałów, tak jak półka, z której pochodzi laptop - jest bardzo wysoka. Na zewnątrz szczotkowane aluminium połączone z eleganckim matowym wykończeniem, korpus wykonany ze stopów magnezu, tak samo jak zawiasy. Parametry pozwalają nam zarówno na zaawansowane prace graficzne, projektowanie 3D, jak i swobodny gaming.

A może Ultrabook?

Co w przypadku, kiedy nie potrzebujemy laptopa o potężnej mocy obliczeniowej, a bardziej zależy nam na mobilności? Odpowiedzią jest Ultrabook. Urządzenia te tworzone są z myślą o mobilności. Wyposażone są w wydajne podzespoły, a “ubrane” są w smukłe i eleganckie obudowy. Ultrabooki wyglądają prestiżowo, są bardzo lekkie i cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku komputerów mobilnych. Jest jednak pewne “ale”, a jest nim cena. Dla przykładu, nowy Ultrabook wyposażony w procesor Intel® Core™ i5, 8 GB RAM i dysk SSD 240 GB kosztuje około 5 tys. zł. Tak wysokie ceny tych urządzeń wynikają z zastosowanej w Ultrabookach technologii - wszystkie podzespoły muszą być znacznie mniejsze, zachowując jednocześnie wysoką wydajność oraz odpowiednie chłodzenie. Jakość wykonania ma również niebagatelne znaczenie, Ultrabooki produkuje się wyłącznie z wysokiej klasy materiałów. Nie musimy jednak wydawać aż tak dużej kwoty, aby cieszyć się luksusem posiadania takiego komputera. Poleasingowy Ultrabook klasy biznes kupimy nawet za kwotę niecałych 2000 zł, przykłady takich urządzeń poniżej:

Dell E7440 i5 (1649 zł);
Dell E7250 i5 (1919 zł);
HP Folio 1040 i5 (1549 zł).

Klasa jakości A+ i profesjonalne doradztwo

Wiele osób powie jednak, że woli kupić nowy sprzęt komputerowy, ponieważ ma pewność co do jego stanu technicznego. Firmy profesjonalnie zajmujące się dystrybucją komputerów poleasingowych, takie jak sklep Laurem.pl - starannie selekcjonują komputery trafiające do sprzedaży. Najładniejsze egzemplarze klasyfikowane są jako A+ i A. Kupując taki laptop możemy mieć pewność, że ma on jedynie bardzo ograniczone ślady użytkowania. Niektóre egzemplarze wyglądają niemalże jak nowe. Na zakupione sprzęty firma Laurem.pl udziela gwarancje od 12 do nawet 36 miesięcy. Doradcy handlowi służą profesjonalną pomocą przy wyborze sprzętu. Może przy kolejnym zakupie laptopa warto przemyśleć nabycie poleasingowca?

Artykuł sponsorowany