W Bielsku-Białej i powiecie bielskim nie zanotowano, jak na razie, przypadków zachorowania na odrę, co nie oznacza, że można tę groźną chorobę lekceważyć. Zapobiegliwi bielszczanie, po ostatnich doniesieniach medialnych o osobach zapadłych na odrę w centralnej Polsce, szukają informacji w sanepidzie, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zarażeniem wirusem odry.

- Nie mamy na szczęście, jak do tej pory, osób zarażonych wirusem odry na naszym terenie - informuje Małgorzata Wichary z bielskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Rekomendujemy jednak, jako stacja, przyjmowanie szczepionek, dzięki którym znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Bielszczanie chcą wiedzieć

Odry zatem nie ma na naszym terenie, ale ponieważ jest to jedna z bardziej zaraźliwych chorób, w każdej chwili może się jednak pojawić. - Wystarczy, że na dworcu PKP wysiądzie jakiś przyjezdny, który jest chory, a jeszcze o tym nie wie, kaszlnie, kichnie i zarazi w ten sposób inną osobę, a ta kolejną i już tworzy się łańcuch ludzi mogących zachorować - tłumaczy pani Małgorzata.

Do bielskiej stacji sanepidu każdego dnia zgłaszają się osoby zainteresowane tym, jak ustrzec się przed odrą, gdzie kupić odpowiednią szczepionkę i jak sprawdzić, czy w przeszłości było się przeciw tej chorobie szczepionym. Pracownicy stacji tłumaczą więc, że najpewniejszym dokumentem, który powinien zawierać informacje o szczepieniach jest książeczka zdrowia dziecka.

Jeśli taką posiadamy, ale nie ma w niej adnotacji na temat wspomnianych szczepień, dla pewności można jeszcze zrobić odpowiednie badania w laboratoriach medycznych, aby się dowiedzieć, czy należy się szczepić. Osoby powyżej 19. roku życia muszą za szczepionkę zapłacić, z kolei dla młodszych jest ona aplikowana bezpłatnie.

Antyszczepionkowców nie ma wielu

Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny, „szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy. Nie zawiera adiuwantów. Szczepienie przeciw odrze należy do obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 miesiącu życia oraz 10. roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu dwóch dawek wynosi 98-99 proc. i utrzymuje się do końca życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną”.

W rejonie bielskim w ubiegłym roku zaszczepionych zostało 77 proc. dwulatków i 98 proc. dzieci w ramach drugiego etapu szczepień. Można więc powiedzieć, że tzw. antyszczepionkowców w Bielsku-Białej nie ma zbyt wielu.

KJ