Sejm przyjął ustawę ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. Wczoraj podpis pod dokumentem złożył prezydent Andrzej Duda. W najbliższy poniedziałek zamknięte będą m.in. urzędy, sądy oraz sklepy. Wyjątkiem jest służba zdrowia.

Wczoraj ustawę przyjął Sejm, który uwzględnił wszystkie poprawki Senatu. Po złożeniu podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowe prawo zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jedna z poprawek zakłada rozszerzenie działania ustawy o handel. Za ladą, podobnie jak w niedziele i święta, będą mogli stanąć wyłącznie właściciele sklepów.

Zamknięte będą m.in. szkoły, urzędy i sądy. W przypadku tych ostatnich z wokandy spadną tysiące spraw, które zaplanowane były na 12 listopada. Zgodnie z przyjętymi poprawkami, najbliższy poniedziałek będzie dniem pracy w służbie zdrowia. Lekarze przeprowadzą zaplanowane zabiegi i porady, ale w tym przypadku pojawia się jednak inny, finansowy problem.

Skoro najbliższy poniedziałek będzie ustawowo świętem i dniem wolnym od pracy, to pracownicy służby zdrowia powinni otrzymać wyższe wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Nie wiadomo, jak ten problem zostanie rozwiązany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

bak