Niedźwiedzia brunatnego uchwyciły w listopadzie fotopułapki ustawione w Beskidzie Śląskim przez członków Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Oprócz drapieżnego ssaka na filmie widać wilki oraz rysie. Wraz z nadejściem zimy przyrodnicy planują wyruszyć w góry, by tropić zwierzęta.

Kilka miesięcy temu przyrodnicy pokazywali film, na którym udało im się uchwycić wilcze szczenięta (TUTAJ), a wcześniej rysia w Dolinie Wapienicy (TUTAJ). Teraz fotopułapki na terenie Beskidu Śląskiego zarejestrowały niedźwiedzia brunatnego.

- Listopad to dla nas nie tylko czas licznych szkoleń i wykładów, ale także intensywne prace w terenie. W obszarze Natura 2000 "Beskid Śląski" pracują fotopułapki, które wykorzystujemy do monitoringu dużych ssaków drapieżnych. W listopadzie nagraliśmy tu zarówno wilki i rysie, jak i niedźwiedzia brunatnego - piszą przyrodnicy.

Wyniki monitoringu posłużyły m.in. jako materiał do ekspertyzy służącej opracowaniu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000. - Wkrótce nadejdzie zima, a wraz z nią śnieg, który umożliwi nam tropienia. Nie możemy się już doczekać - informują przyrodnicy w poście na Fb.

bak