Nie wiesz, na jaki kredyt gotówkowy się zdecydować? Która z ofert banków jest najbardziej korzystna? Podpowiadamy, jak porównywać kredyty gotówkowe, żeby mieć pewność, że dokonuje się najlepszego wyboru.

Kredyt gotówkowy - jak wybrać?

Najprościej, gdy chce się wybrać kredyt gotówkowy, jest skorzystać z porównywarki zamieszczonej na hotmoney.pl. Dzięki niej w prosty i szybki sposób można porównać oferty kilku banków. Odpowiednio dopasowane parametry pozwolą na to, by w taki sam sposób prześwietlić każdą z propozycji kredytów. To metoda, by tak samo spojrzeć na każdą z opcji.

Jak porównywać kredyty gotówkowe?

Aby skorzystać z porównywarki, wystarczy wpisać kwotę, jaką chce się pożyczyć i okres spłaty zobowiązania. Zdarza się, że jedno może być zależne od drugiego. Porównywarki najczęściej do swojego działania wybierają te same komponenty kredytu. Co to oznacza? Aby móc poprawnie wysortować najlepszą z opcji, porównują oprocentowanie, RRSO, prowizję i miesięczną ratę. Dzięki tym parametrom da się określić, który z kredytów jest najbardziej opłacalny. Ale jak je rozumieć?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

Oprocentowanie kredytu to główne koszty zobowiązania. Na jego podstawie naliczane są odsetki, a więc to od niego zależy wysokość raty. Na oprocentowanie składa się marża dla banku i stawka referencyjna zależna od rynku i decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Jednak dla kredytobiorcy znacznie ważniejsze powinno być RRSO. To Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania, a więc rzeczywisty koszt kredytu, bo uwzględniający większość opłat związanych z udzieleniem kredytu. Dzięki RRSO wiadomo, ile trzeba będzie zwrócić bankowi oprócz kwoty, jaką się pożyczyło.

Kolejną ważną opłatą przy zaciąganiu kredytu jest prowizja. To jednorazowy koszt, jaki ponosi się przy uruchomieniu kredytu. Zdarza się jednak, że prowizja nie jest pobierana przy wypłacie środków na konto, ale doliczana do rat. Tutaj warto sprawdzić, czy później oprocentowanie liczone jest od kapitału pomniejszonego o prowizję. To niestety nie wszystko. Zdarza się, że banki pobierają prowizję również za wcześniejszą spłatę kredytu. Co więcej, są sytuacje, w których płaci się także za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Nie mówiąc o opłatach, o których się w ogóle nie myśli, a okazuje się nagle, że są. Mowa o wszelkich kosztach operacyjnych - po prostu za obsługę kredytu.

Kredyt często należy również ubezpieczyć. Od jakiegoś czasu nie trzeba robić tego w banku, można samemu wybrać ubezpieczyciela, jednak może to spowodować konieczność ponoszenia wysokich składek.

W sytuacji, gdy z jakichś powodów nie zapłaci się w terminie może się okazać, że sporo trzeba będzie zapłacić za nieterminową spłatę, przekroczenie limitu czy nawet windykację.

Jak widać, aby dobrze wybrać kredyt gotówkowy, należy zwrócić uwagę na wiele parametrów. To od nich zależy koszt kredytu, a więc to, ile trzeba będzie bankowi zapłacić za udzielenie wsparcia finansowego. One też są ważne, gdy porównuje się oferty. Czasami lepiej wybrać opcję z prowizją, ale niższym RRSO i odwrotnie. Warto przeanalizować każdą ofertę.

Artykuł sponsorowany