Jest pomysłodawcą i producentem spektaklu "Dziady" wystawionego na cmentarzu żydowskim, który stanowi główny element programu rewitalizacji tego miejsca. Dariusz Gajny z Bielska-Białej znalazł się w finałowej siódemce nominowanych do nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

W tym roku do nagrody POLIN nominowanych zostało 110 osób. Wśród nich znalazł się Dariusz Gajny z Bielska-Białej. - Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach - mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wczoraj odbyła się gala wręczenia nagród. 28-letni inżynier architekt krajobrazu z Bielska-Białej znalazł się w finałowej siódemce wyłonionej przez kapitułę konkursu. Dariusz Gajny głównej nagrody nie zdobył, ale jego wkład w szerzenie historii Żydów Śląska Cieszyńskiego został zauważony.

- Jest pomysłodawcą i producentem spektaklu "Dziady" wystawionego na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku, który stanowi główny element programu rewitalizacji cmentarza. Stale współpracuje z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej przy organizacji wydarzeń kulturalnych, opiece nad cmentarzami oraz opracowywaniu planu budowy lapidarium - czytamy w uzasadnieniu jego nominacji.

Fotoreportaż ze spektaklu „Dziady” wystawianego na cmentarzu żydowskim można zobaczyć TUTAJ.

bak

Fot. M. Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich