Dobiegają końca prace związane z przebudową ul. Międzyrzeckiej w Bielsku-Białej. Na zdjęciach wykonanych z powietrza doskonale widać nowe rondo, które dzięki wybudowaniu tzw. Nowo-Międzyrzeckiej pozwoli dostać się na S-52 kierowcom podróżującym z Jasienicy czy Jaworza. Inwestycją warta ponad 27 mln zł powinna zostać ukończona w najbliższych tygodniach.

Drogowcy rozpoczęli realizację zadania wiosną ub. roku od budowy dwóch rond przy drodze ekspresowej S-52 (są przejezdne od wakacji 2017). Równocześnie trwały najbardziej czasochłonne prace przy budowie tzw. Nowo-Międzyrzeckiej. Jak widać na naszych zdjęciach, nowa droga o długości 700 metrów jest już praktycznie gotowa.

Inwestycja o strategicznym znaczeniu

Na finiszu są również prace związane z budową trzyprzęsłowego wiaduktu kolejowego o długości 68 metrów, biegnącego nad linią kolejową nr 190 w kierunku Cieszyna (inwestycja była częścią budowy Nowo-Międzyrzeckiej). Wykonano m.in. przylegające do obiektu mury oporowe z koszy siatkowo-kamiennych i położono warstwę wiążącą asfaltu. Dobiegają końca prace wykończeniowe.

Wczoraj układano nawierzchnię schodów stanowiących zejście z nasypu. Fotografie ukazują również połączenie drogowe tzw. Nowo-Międzyrzeckiej z ul. Zagajnik i Przy Torach (biegnące pod wiaduktem kolejowym). Na zdjęciach doskonale widać, jak drogowcy realizują prace przy budowie zjazdów, chodników oraz dróg rowerowych w ciągu modernizowanej ul. Międzyrzeckiej (modernizacja zakładała remont ulicy na odcinku 1,6 km od granicy miasta do ul. Zagajnik).

Z powietrza widzimy nowe rondo o średnicy 45 metrów, które dzięki wybudowaniu tzw. Nowo-Międzyrzeckiej połączy istniejącą ul. Cieszyńską z ul. Zagajnik (na razie ruch na rondzie odbywa się tylko w kierunku Cieszyna). To inwestycja o strategicznym znaczeniu w kontekście planowanej na wiosnę rozbudowy Cieszyńskiej. Wybudowane w tym miejscu skrzyżowanie pozwoli kierowcom jadącym z Jasienicy czy Jaworza dojechać do drogi ekspresowej S-52 i dalej obwodnicą w kierunku centrum Bielska-Białej, omijając często zakorkowane centrum Wapienicy.

Poprawa płynności ruchu

W związku z planowaną przebudową Cieszyńskiej aneksowana została umowa na dofinansowanie przebudowy DW 942. W dniu 19 listopada miasto renegocjowało kontrakt, w którym zobowiązuje się do zakończenia inwestycji do września 2020 roku. Całkowity koszt realizacji umowy wyniesie 234 mln zł (dofinansowanie stanowi 85 proc. kosztów - 194,1 mln zł).

- Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 942 w Bielsku-Białej przyczyni się do utworzenia spójnej i funkcjonalnej sieci komunikacyjnej na terenie miasta. Rozbudowa drogi spowoduje poprawę płynności ruchu i ułatwi dostęp do dróg szybkiego ruchu S-1 i S-52. Inwestycja ułatwi także dojazd do przyległych osiedli mieszkaniowych oraz Wapienicy - przekonują przedstawiciele MZD.

Bartłomiej Kawalec

Foto: Nad Dachami