Dziś rano widzowie TVP1 mogli zobaczyć ciekawy program poświęcony historii i współczesności Bielska-Białej, wyemitowany w cyklu „Zakochaj się w Polsce”.  Ekipa telewizyjna gościła m.in. w Muzeum Historycznym i Studiu Filmów Rysunkowych, przybliżyła zabytkową architekturę miasta oraz zaprezentowała górskie atrakcje. Film dostępny jest w VOD.

Co tydzień ekipa TVP odwiedza różne atrakcyjne miejsca w kraju. Dziś rano wyemitowany został odcinek zrealizowany jesienią w Bielsku-Białej. Program „Zakochaj się w Polsce” prowadzi aktor Tomasz Bednarek, który opowiedział widzom o „szczęśliwym małżeństwie” Bielska i Białej. W realizacji odcinka uczestniczyło wielu znanych bielszczan. Dr Bogusław Chorąży, archeolog z Muzeum Historycznego mówił m.in. o pochodzeniu nazwy miasta, historię zamku książąt Sułkowskich przybliżył kustosz muzeum dr Grzegorz Madej, a o znajdujących się w nim eksponatach opowiadała dyrektor Iwona Purzycka.

Ekipa telewizyjna złożyła wizytę w Bystrej, aby przybliżyć widzom twórczość Juliana Fałata i historię „Fałatówki”. Następnie udała się do „Starej Fabryki”, gdzie o historii włókiennictwa oraz Fabryce Samochodów Małolitrażowych opowiadał historyk Piotr Kenig. Jacek Proszyk na tle secesyjnej kamienicy Pod Żabami wyjaśnił, dlaczego Bielsko-Biała nazywana jest „Małym Wiedniem”. Historyk opowiedział również o dziejach bielsko-bialskich Żydów.

Nie zabrakło akcentu górskiego. Po wyjeździe wagonikiem na Szyndzielnię, panoramę z wieży widokowej oraz szlaki górskie przedstawił Marek Hetnał ze spółki ZIAD. Zaprezentowane zostały również górskie ścieżki Enduro Trails. Na koniec Barbara Olek ze Studia Filmów Rysunkowych pokazała widzom archiwalny scenopis obrazkowy kreskówki „Bolek i Lolek”.

Osoby, które przegapiły emisję programu, będą mogły zobaczyć odcinek z Bielska-Białej w VOD (TUTAJ).

bak