W pierwszym dniu kontroli składu chemicznego dymu wydobywającego się z domów jedno i wielorodzinnych bielska Straż Miejska ujawniła właściciela nieruchomości, który spalał w piecu niedozwoloną substancję. Wobec sprawcy wykroczenia wyciągnięto stosowną sankcję.

W dniu dzisiejszym Straż Miejska w Bielsku-Białej wspólnie z firma Flytronic z Gliwic rozpoczęła kontrolę niskiej emisji przy wsparciu dronów, które umożliwiają analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z domów jedno i wielorodzinnych. Pomiary są prowadzone z powietrza za pomocą platformy pomiarowej z zamontowanym czujnikiem oraz drona obserwacyjnego prowadzącego nawigację i poszukiwanie najbardziej kopcących kominów (piszemy o tym szczegółowo w artykule Od dziś dwa drony nad Bielskiem-Białą. Wykryją nawet spalanie butelek PET).

W pierwszym dniu kontroli strażnicy ujawnili wykroczenie polegające na spalaniu biomasy stałej, której zawartość wilgotności była większa niż 20 proc. Jak poinformowała Straż Miejska, „wobec właściciela nieruchomości wyciągnięto sankcję przewidzianą prawem". Kontrole przy użyciu dronów będą prowadzone do końca marca br.

- Nie wiem czy to zasługa nagłośnienia tematu na Waszym portalu, ale dzisiejszy dzień był dość wyjątkowy pod względem jakości powietrza: wysokie ciśnienie, piękna słoneczna, bezwietrzna pogoda, siarczysty mróz z rana, a mimo wszystko pierwszy raz od dawna zimą widziałem tak piękne niebieskie niebo z rana - napisał do nas Czytelnik. - Wskaźniki jakości powietrza również pokazywały, że powietrze "jest dobre". Zwróciłem na to uwagę gdyż często biegam z rana w okolicach ulic Langiewicza, Wspólnej, Ks. Brzóski i wiem, z których kominów wydobywa się podejrzany dym.

- Dzisiaj było wyjątkowo czysto. Delikatny, słaby dym z poniektórych domów tylko się wydobywał. I to przy takim mrozie z rana (sic!). Ostatni raz tak błękitne niebo widziałem będąc jesienią w Tatrach. Być może najwięksi truciciele trochę się przestraszyli. Dlatego może warto nagłaśniać takie akcje i informować o sukcesach akcji z dronami - o ile jakieś będą. Tak czy inaczej wyjątkowo było dzisiaj pobiegać z rana - czytamy.

bb

Foto: Straż Miejska Bielska-Białej