Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej pracuje normalnie, choć na bardzo ograniczonej przestrzeni. Powoli dobiega końca remont zabytkowej willi Juliusza Rotha, gdzie powstawały kultowe kreskówki znane widzom na całym świecie. To pierwszy etap inwestycji, której celem jest budowa przy ul. Cieszyńskiej interaktywnego Centrum Bajki i Animacji "Świat Bajki". Czy drugi etap, tak jak planowano, rozpocznie się jeszcze w tym roku - tego dotąd nie wiadomo.

Najsłynniejsze filmy o przygodach Bolka i Lolka, a także psa Reksia czy Baltazara Gąbki powstały właśnie w zabytkowej willi, dokąd studio wprowadziło się w latach 50. XX wieku. Remont budynku rozpoczął się latem ub. roku. Ekipy fachowców miały co robić, gdyż wymieniana była m.in. cała instalacja elektryczna oraz stolarka okienna. Prace powinny zakończyć się w okolicach czerwca. Koszty (3,16 mln zł) w całości finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Codziennie przyjeżdżają dzieci

- Ostatnim etapem remontu będzie elewacja. Wcześniej chcemy już wprowadzić się do willi, żeby wrócić do naszej oferty edukacyjnej, którą musieliśmy ograniczyć. Lekko zmodyfikujemy ekspozycję, aby odpowiadała już nowoczesnym założeniom - tłumaczy Andrzej Orzechowski, dyrektor SFR w Bielsku-Białej.

Do bielskiej fabryki kreskówek przy ul. Cieszyńskiej codziennie przyjeżdżają grupy dzieci, które nie tylko chcą poznać szczegóły produkcji filmów animowanych, ale także obejrzeć bajki z ulubionymi bohaterami. Filmy do momentu uruchomienia drugiego etapu inwestycji wyświetlane będą w kameralnej sali kina Studio.

Drugi etap inwestycji zakłada budowę nowego gmachu Centrum Bajki i Animacji "Świat Bajki", które z willą Rotha ma połączyć szklana przewiązka. Centrum będzie syntezą interaktywnego i nowoczesnego muzeum oraz parku rozrywki. Warunkiem jego powstania jest jednak uzyskanie odpowiedniego finansowania z zewnętrznych źródeł. - W połowie roku będziemy aplikować o środki z tzw. funduszy norweskich. Trochę się to wszystko przesuwa w czasie. Mieliśmy nadzieję, że drugi etap ruszy już w tym roku. Najwcześniej może to być koniec 2019, a nawet początek 2020 - precyzuje dyrektor SFR.

Nowa jakość w przestrzeni miejskiej

Przypomnijmy, że plany są bardzo ambitne. Bielsko-Biała ma szansę otrzymać atrakcję turystyczną z górnej półki. Zgodnie z projektem interaktywnego "Świata Bajki" autorstwa warszawskiej pracowni Nizio Design International oraz firmy MWE, w Studiu Filmów Rysunkowych powstanie wewnętrzny dziedziniec, który płynnie przejdzie w zielone tereny rekreacyjne. Projekt jednocześnie eksponuje bryły budynków - zarówno historyczną, jak i współczesną. Jak twierdzą eksperci, cała koncepcja stwarza nową jakość w przestrzeni miejskiej.

Architekci, którzy opracowali projekt mają na koncie takie realizacje, jak wystawa stała w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Atutem bielskiego „Świata Bajki” jest to, że w przyszłości można go będzie rozbudowywać o kolejne moduły.

Anna Szafrańska

Wizualizacja: SFR