Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali samochód na słowackich numerach rejestracyjnych. W pojeździe ujawniono pięć dużych toreb, w których znajdowało się 122 tys. ampułek, kapsułek i tabletek zawierających sterydy anaboliczne.

Do ujawnienia środków farmaceutycznych doszło 5 lutego w Cieszynie. Podczas rutynowej kontroli prowadzonej na międzynarodowych szlakach komunikacyjnych funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali samochód na słowackich numerach rejestracyjnych. W pojeździe ujawniono pięć dużych toreb, w których znajdowało się 122 tys. sztuk różnego rodzaju sterydów anabolicznych w postaci ampułek, kapsułek i tabletek.

44-letni obywatel Słowacji, który przewoził anaboliki został zatrzymany. Posiadanie i obrót tego rodzaju medykamentami na terenie Polski wymaga odpowiedniego zezwolenia albo, jak w przypadku niektórych ujawnionych sterydów, jest na terenie Polski zabroniony. Wartość zabezpieczonego towaru szacuje się na kwotę 672 tys. zł. Za złamanie Prawa farmaceutycznego zatrzymanemu Słowakowi grozi kara do dwóch lat więzienia.

Jak poinformowała mjr SG Katarzyna Walczak ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, w ramach wszczętego w tej sprawie dochodzenia funkcjonariusze strażnicy graniczni będą wyjaśniać źródło pochodzenia zabezpieczonych anabolików. Przedmiotem postępowania karnego będzie również ustalenie potencjalnych odbiorców nielegalnego towaru.

bb