W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyło się wczoraj spotkanie, na które Fundacja Klamra oraz Inicjatywa Obywatelska Witaj zaprosiły młodzież gimnazjalną, licealną i policealną. W ramach akcji #graMydoBBro uczniowie poznali ludzi, którzy promują dobro.

Warto działać, spełniać swoje marzenia, dostrzegać potrzeby innych. Bielszczanie to otwarci, życzliwi, a także kreatywni ludzie - do takich wniosków doszli uczestnicy spotkania w bielskim teatrze, które odbyło się w ramach akcji #graMydoBBro. Na widowni zasiadło 200 młodych osób z bielskich szkół ponadgimnazjalnych. Na scenie zaprezentowało się kilka grup, które promują dobro, działając na rzecz drugiego człowieka.

- Zależało nam na pokazaniu, że bielszczanie i mieszkańcy regionu to ludzie aktywni, tolerancyjni, otwarci na „innych” i chętni do działania na ich rzecz - mówi Ewa Furtak, jedna z organizatorek spotkania.

Wśród gości, którzy opowiedzieli młodzieży o swojej pracy byli Roksana Adamek oraz Jakub Kubica, zainspirowani krakowską Zupą na Plantach. - Gotujemy wspólnie w każdą niedzielę od godz. 15.00 w społecznej kuchni św. Brata Alberta przy ul. Legionów 16. Szykujemy ciepły posiłek: treściwy, pełen witamin i miłości. A trzy godziny później za bielskim ratuszem spotykamy się z tymi, którzy przechodzą teraz trudniejszy czas w swoim życiu. Dzielimy się z nimi zupą i rozmawiamy - tłumaczyli.

Młodzież poznała także osoby związane z Inicjatywą Witaj (Jadwiga Jarosz), które opowiedziały o wizycie uchodźców z Czeczeni. Organizatorzy Dni Kupały (Ula Worobec, Katarzyna Patykiewicz) w ciekawy sposób łączą dwie tradycje: polską i ukraińską. O rewitalizacji starego cmentarza ewangelickiego oraz żydowskiego opowiedzieli Andrzej Baum i Dariusz Gajny.

Trzech uczniów (Hania, Krysia oraz Olek) bielskiego Plastyka mówiło o swoim pomyśle na grę „Co kryje President?”, a Szymon J. Wróbel, dziennikarz, scenarzysta i reżyser, przybliżył zebranym swoją ostatnią książkę, którą poświęcił zmarłemu niedawno biskupowi Tadeuszowi Pieronku.

Spotkanie było preludium do poniedziałkowego koncertu pod hasłem #graMydoBBro, który odbędzie się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (piszemy o tym w artykule Bielscy artyści przeciw nienawiści. Bezpłatne wejściówki na wielki koncert!).

KGO