Neobarokowo-secesyjna willa bielskiego fabrykanta Hermanna Schneidera czeka na nowe życie. Przed laty w trzykondygnacyjnym pałacyku z przepięknym ogrodem przy ul. Mickiewicza w Bielsku-Białej mieściło się przedszkole, a zaraz po wojnie Studio Filmów Rysunkowych. Kto wyłoży 8 mln zł za tę perełkę architektury?

Willa przy Mickiewicza powstała na zlecenie jednego z najbogatszych bielskich fabrykantów Hermanna Schneidera. Obiekt zbudowano w latach 1903-1905 według projektu miejscowego architekta Andrzeja Walczoka. Pierwotny właściciel nieruchomości posiadał przędzalnię lin mieszczącą się nad Białą. Fabryki Schneidera rozwijały się, przynosząc mu bogactwo. Dzisiaj na tych terenach znajduje się Galeria Sfera.

Idealne miejsce na rezydencję

Zabytkowa posiadłość w centrum Bieska-Białej posiada stromy, mansardowy dach, w narożniku północno-zachodnim wzbogacony o neobarokową wieżę z hełmem. Nadaje to całości charakter pałacowy. Elewacje obiektu tworzą miękkie i bujne formy dekoracji secesyjnych. Faliste linie i wykrojenie okien, a także spłaszczone łuki zacierają geometrię i tektonikę budynku. W środku znajduje się reprezentacyjna klatka schodowa z neobarokowo-secesyjną dekoracją ścian.

Budynek wzniesiony został w dużym ogrodzie. Od wschodniej strony posesja otoczona jest żelaznym płotem, który ozdabiają kute motywy kasztanowca. - Nieruchomość jest obecnie remontowana, wykonano nowy dach, wymieniono stolarkę okienną, wykonano tynki zewnętrzne. Przeprowadzony został remont ogrodzenia. Ogród zagospodarowano, wykonano brukowane podjazdy i parking. Nowe są piony kanalizacyjne oraz przyłącze c.o. - czytamy w ogłoszeniu o sprzedaży.

Pośrednik sprzedający nieruchomość zachwala, że willa posiada przestronne, wysokie pomieszczenia pięknie oświetlone dziennym światłem. - Budynek może być po dokończeniu remontu ekskluzywną rezydencją lub obiektem użytkowym - czytamy dalej. Oglądając zdjęcia widać, że obiekt wymaga wkładu finansowego na dokończenie renowacji wnętrz.

Nieudane plany wynajmu willi

Po II wojnie światowej w budynku mieściło się Studio Filmów Rysunkowych, które przeniesione zostało do Bielska z Wisły. Gdy kilka lat później SFR przeprowadziło się do obecnej siedziby przy Cieszyńskiej, budynek został zaadaptowany na Przedszkole nr 21. Po jego likwidacji gmina wystawiła pałacyk na sprzedaż. Tak nieruchomość trafiła w prywatne ręce i w latach 2010-12 została odrestaurowana.

Po zakupie i częściowym remoncie willi prywatny inwestor chciał wynajmować obiekt, ale wygląda na to, że rzeczywistość szybko zweryfikowała jego plany. W 2014 roku pałacyk wystawiony został na sprzedaż i do dziś bezskutecznie poszukuje nowego właściciela. Nieruchomość o powierzchni użytkowej ponad 1300 m2 wraz z 44-arową działką z ogrodem wyceniona została na - bagatela - 8 mln zł.

Bartłomiej Kawalec