Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej oraz policja prowadzą śledztwo w sprawie fikcyjnych faktur VAT. W tej sprawie zatrzymano dwie osoby. Zdaniem bielskich śledczych, chodzi o wyłudzenie ponad 20 mln zł.

Nieprawidłowości zostały ujawnione w wyniku kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Jak ustalono w toku śledztwa, w przestępczy proceder zaangażowanych było kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych z całego kraju.

- Organizator przedsięwzięcia równoległe z faktycznie prowadzoną działalnością gospodarczą wystawiał fikcyjne faktury VAT. Zbywał je zainteresowanym podmiotom, głównie ze Śląska i Małopolski, celem zwiększania kosztów prowadzanej przez nich działalności, co z kolei pozwalało na odliczenie albo zwrot podatku VAT - wyjaśniają śledczy.

Wśród zatrzymanych jest organizator przedsięwzięcia, którego bielski Sąd Rejonowy aresztował na trzy miesiące. Wobec kolejnej osoby zastosowano dozór policji oraz poręczenie majątkowe. Zatrzymani usłyszeli zarzuty fałszowania faktur z kwotą o wielkiej wartości. Podejrzanym grozi kara od 5 do 25 lat więzienia.

asz

Foto: Krajowa Administracja Skarbowa