Przy ul. Browarnej w Bielsku-Białej powstanie wkrótce wielorodzinny budynek z podziemnym garażem, który nawiąże architekturą do browaru znajdującego się przed laty w tej okolicy. Nie chodzi jednak o hektarową działkę, którą nabyła Grupa INBUD, a sąsiednią nieruchomość. Wniosek o pozwolenie na budowę sześciokondygnacyjnego budynku złożyła krakowska spółka.

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę m.in. budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym wpłynął do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej na początku lutego. Inwestycja zrealizowana będzie na ok. 28-arowej działce przy ul. Browarnej. Jak ustalił portal, budynek powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dużego terenu po dawnym browarze, który rok temu kupiła Grupa INBUD.

Konkurs na projekt budynku

Inwestorem przedsięwzięcia jest założona w 2018 roku spółka Browarna z siedzibą w Krakowie. Według naszych informacji, to spółka celowa, za którą stać ma dużo większy gracz w branży budowlanej. Chodzi o firmę IKA z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach, która od ponad dwóch dekad działa na lokalnym rynku usług projektowych, budowlanych i doradczych.

Wiosną 2018 inwestor postanowił przeprowadzić konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego budynku apartamentowego na działce przy ul. Browarnej. Jak ustalił portal, w konkursie uczestniczyły trzy zespoły, a do realizacji zadania wybrano projekt żywieckiej pracowni architektów Wiewióra & Golczyk. W swoim portfolio firma ma m.in. projekt przebudowy wraz z aranżacją wnętrz i zagospodarowania terenu restauracji Dworek New Restaurant w Bielsku-Białej.

Budynek będzie posiadać sześć kondygnacji naziemnych z 35 mieszkaniami oraz podziemny garaż, w którym zaparkuje 50 samochodów. W podziemiach zaplanowano również pomieszczenia techniczne. Główne wejście do budynku wraz z holem recepcyjnym znajdzie się od strony ul. Browarnej.

Ceglano-kamienne elewacje

Przed budynkiem powstanie strefa wejściowa w formie placu z zielenią, elementami małej architektury, podjazdem, chodnikiem, a także miejscami postojowymi dla gości. Jak tłumaczą projektanci, zarówno forma architektoniczna obiektu, jak i materiały użyte do wykończenia elewacji (cegła, szkło, stal i piaskowiec) nawiązują do wartości historycznych tego terenu.

- Dawne budynki starego browaru w Bielsku-Białej dominowały niegdyś w tej części miasta swoimi ceglano-kamiennymi elewacjami, co stało się inspiracją dla przyjętych rozwiązań projektowych - argumentują architekci. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę obiektu mieszkalnego o kubaturze ponad 14 tys. m3 oczekuje na decyzję Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Bartłomiej Kawalec