Od przyszłego roku będzie więcej pieniędzy w Budżecie Obywatelskim Bielska-Białej. Projekt zmian przewiduje podniesienie kwoty do rozdysponowania przez mieszkańców do 6 mln zł. Pula środków na projekty osiedlowe wzrośnie do 4,5 mln zł (po 150 tys. zł na każdą dzielnicę). Niewykluczone, że powróci możliwość „głosowania papierowego”.

Projekt uchwały zmieniającej Budżet Obywatelski Bielska-Białej począwszy od 2020 roku powstał przy współpracy z radnymi, mieszkańcami, radami osiedli oraz organizacjami pozarządowymi. Zakłada on wzrost kwoty do rozdysponowania przez mieszkańców z 4,5 do 6 mln zł. Każde osiedle będzie miało do dyspozycji nie 100, ale 150 tys. zł.

- Zgodnie ze zgłoszonymi postulatami, projekt uchwały przewiduje zarówno głosowanie elektroniczne, jak tradycyjne, czyli „papierowe” - czytamy w projekcie uchwały. Jak wyjaśnił portalowi Janusz Okrzesik przewodniczący Rady Miejskiej, powrót do papierowej formy głosowania nie jest przesądzony i będzie przedmiotem dyskusji na najbliższej sesji. - W tym zakresie ogranicza nas RODO i ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - mówi przewodniczący.

Zgodnie z projektem, inwestycje będą mogły być realizowane wyłącznie na gruntach miejskich (dotychczas możliwe są np. na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych). Najprawdopodobniej w tej sprawie również radni będą szukać na sesji kompromisowych rozwiązań.

bak