W piątek dojdzie do zapowiadanego od kilku dni strajku uczniów. Protest odbędzie się w wielu miastach kraju, w tym również na placu Chrobrego w Bielsku-Białej. Akcja zapoczątkowana została przez 16-latkę ze Szwecji.

Akcję zapoczątkowała 16-letnia Greta Thunberd ze Szwecji, która jest pomysłodawczynią Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. W ostatnich dniach protest dotarł również do Polski. Uczniowie z całego kraju jednoczą się, planując strajk zamiast uczestnictwa w lekcjach w szkole. Do pikiety ma dojść również na placu Chrobrego w Bielsku-Białej. „Strajk dla ziemi” odbędzie się jutro w godz. 10.00-12.00.

Organizatorzy zapewniają, że „ruch jest całkowicie oddolną, apolityczną inicjatywą uczennic i uczniów”. Strajk odbędzie się w godzinach szkolnych, bo młodzież chce pokazać, że nie będzie biernie czekać w sytuacji, gdy nasza przyszłość jest zagrożona. - Jeżeli szkoły byłyby puste nawet przez jeden dzień, to na pewno nie pozostalibyśmy niezauważeni. Pomysł opuszczenia dnia nauki w celu zwrócenia uwagi na powagę zmian klimatu wywołuje poruszenie i rozmowy wśród ludzi - piszą pomysłodawcy akcji.

bak