Jeśli zaliczasz się do coraz większego grona osób decydujących się na kupno domu na kredyt hipoteczny, który wcześniej służył innej rodzinie, musisz liczyć się z koniecznością spełnienia wielu kwestii. Jedną z nich jest znalezienie dobrej nieruchomości, która zagwarantuje nam łatwy dostęp do kluczowych lokalizacji, takich jak praca czy miejsce, gdzie uczą się nasze dzieci lub rozwijamy swoje pasję.

Oprócz tego dobrze, gdy wykończenie domu wpisuje się w indywidualne standardy, jakie wyznaczamy lub możliwe jest ich łatwe zmodernizowanie we własnym zakresie przez właścicieli. Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt użyteczności i wyglądu zewnętrznego domu, jaki zamierzamy zakupić przez otrzymanie kredytu hipotecznego z rynku wtórnego. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z poniższych rad, jednocześnie życząc wszystkim zainteresowanym owocnej lektury i efektywnych działań.

Zakup domu z rynku wtórnego - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim w trakcie podejmowania ostatecznej decyzji odnośnie zakupu domu z rynku wtórnego konieczne jest sprawdzenie jego standardów budowlanych. Oprócz tego istotnym elementem jest również fakt, aby dom, który wybierzesz umożliwiał wykonanie remontu, a także koszty eksploatacji nie były wygórowane. Jak się może okazać, otrzymanie kredytu hipotecznego to nic w porównaniu do góry lodowej, z którą przyjdzie Ci się zmierzyć.

Jak wynika z najnowszych danych, używane domy odnotowują najniższy i wciąż malejący współczynnik transakcji wykonywanych na rynku nieruchomości. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja ta miałaby ulec chociażby najmniejszej zmianie. Nie martw się jednak na zapas! Nie taki diabeł straszny, jak go przedstawiają i malują. Jeśli podjąłeś ostateczną decyzję i obiecasz sobie, że poświęcisz na realizację marzenia odpowiednie zaangażowanie, to bez najmniejszego trudu przyjdzie Ci zrealizowanie celu w postaci kupna domu z rynku wtórnego.

Reasumując. Decydując się na zakup domu używanego, jednym z najważniejszych elementów jest sprawdzenie nieruchomości z rynku wtórnego. Koniecznie wykonaj pod okiem profesjonalisty analizę prawną nieruchomości. Pod żadnym pozorem nie możesz podjąć ostatecznej decyzji, jeśli nie sprawdziłeś księgi wieczystej wraz z dokumentacją. Wówczas możesz z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się licznych zagrożeń i niezgodności ze stanem przewidzianym.

Oprócz kwestii prawnej, skup się również na analizie technicznej budynku. Nie bagatelizuj elementów, które już na pierwszy rzut oka budzą Twoje wątpliwości. Sprawdź, czy budynek nie ma wad konstrukcyjnych. W tej kwestii najlepiej działać u boku z doświadczonym inspektorem budowlanym, który rzetelnie ocenia realne koszty, jakie konieczne będą do poniesienia podczas ewentualnie wykonywanych prac naprawczych, wykończeniowych i remontowych. Nie zapomnij przeanalizować wraz z pozostałymi mieszkańcami lokalizacji, a także ostatecznych kosztów eksploatacji.

Umowa przedwstępna od A do Z

Umową przedwstępną jest od lat nazywany zbiór podstawowych i elementarnych zasad, na podstawie których ma odbyć się planowana transakcja kupna-sprzedaży. Dlaczego jej spisanie okazuje się być aż do tego stopnia istotne? Tego rodzaju dokument, jak właśnie umowa przedwstępna ma za zadanie zabezpieczyć interesy obydwu stron i doprowadzić do sprawnego rozwiązania zachodzącego sporu.

Dla zainteresowanych konieczne jest dodanie informacji, że wzór umowy przedwstępnej nie istnieje. Każdy tego rodzaju dokument prawny powinien zostać spisany indywidualnie i zawierać elementy umowy, na które zgadzają się obydwie strony. Umowa przedwstępna to nie aspekt, który zarówno właściciel nieruchomości, jak i osoba starająca się o jej zakup może bagatelizować. Najlepiej, jeśli poświęcony zostanie nie tylko czas. Doskonała umowa przedwstępna powinna zostać spisana w sposób profesjonalny i być sygnowana przez notariusza.

Jakie aspekty, powinna zawierać doskonale przygotowana umowa przedwstępna? Przede wszystkim konieczne jest umieszczenie w dokumencie danych osobowych, w tym bez dwóch zdań każda ze stron zobowiązuje się do podania imienia, nazwiska, numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego, adresu korespondencyjnego, adresu mailowego czy numeru telefonu.

Ponadto w trakcie sporządzania umowy należy wskazać precyzyjnie przedmiot transakcji. Mówiąc prościej, wymaga się określenia rodzaju nieruchomości, adresu, pod którym się znajduje, numeru księgi wieczystej, metraża całkowitego i użytkowego, a także metraża działki i jej oznaczenia. W umowie przedwstępnej sporządzonej w trakcie transakcji powinna znaleźć się również dokładna data i miejsce zawarcia umowy wraz z ustaloną ceną kupna-sprzedaży nieruchomości. Dodatkowym aspektem pozostaje wskazanie numeru rachunku bankowego, na który do sprzedającego zostanie wysłana należna płatność.

W umowie przedwstępnej musi znaleźć się również kwestia związana z aktualną formą zabezpieczenia transakcji (do wyboru zadatek lub zaliczka). Oprócz niej należy wskazać warunki, w których odbędzie się zwrot w sytuacji, gdy warunki nie zostaną dotrzymane przez przynajmniej jedną ze stron. W dalszych krokach dobrze, jeśli podamy termin zawarcia umowy przyrzeczonej oraz datę wydania przedmiotu umowy do osoby kupującej. Właściciel zobowiązuje się, że stan prawny, jaki wskazuje książeczka wieczysta pozostaje na ten moment aktualny.

Sam właściciel nieruchomości w umowie przedwstępnej musi również dodać informacje o braku zaległości finansowych i podatkowych, a przedmiot umowy na ten moment pozostaje wolny od praw osób trzecich. W umowie przedwstępnej dobrze, gdy umieszczona zostanie kwestia o liczbie osób zameldowanych w nieruchomości, a takżę zobowiązanie się każdej z nich do wymeldowania przed podpisaniem umowy przyrzeczonej.

Oprócz wyżej wymienionych elementów każda profesjonalnie sporządzona i zabezpieczająca obydwie strony umowa przedwstępna powinna zawierać informacje o wyposażeniu domu i tym, co zostaje w nim po zakupie, wysokości udziału, jaki nabywamy w przypadku, gdy zakupem objęta jest tylko jego część. Co więcej, warto dodać wzmiankę o załącznikach dołączonych do umowy, rozstrzygnięcie kwestii o tym, jaki sąd okażę się sądem w przypadku wystąpienia kwestii spornych. Zwieńczeniem dobrze wykonanej umowy przedwstępnej jest zgoda dwóch stron w postaci wykonania parafki na każdej stronie dokumentu, z jakim została zapoznana oraz pełen, czytelny podpis, koniecznie na ostatniej strony umowy wstępnej.

Mamy nadzieję, że zgromadzone informacje pomogą Ci przejść przez aspekt związany z zakupem nieruchomości z rynku wtórnego z podniesioną głową. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu! Nie musisz już obawiać się kłopotów finansowych. Chwilówki online dostępne na https://finratownik.pl ułatwią wyjście z nawet najtrudniejszej sytuacji!

Artykuł sponsorowany