Urząd Miejski w Bielsku-Białej zleci przygotowanie dokument strategicznego w sprawie zachęcania młodych ludzi do pozostania na lokalnym rynku pracy. Analiza problemów związanych z depopulacją miasta będzie kosztować 110 tys. zł.

W znowelizowanym projekcie uchwały budżetowej Bielska-Białej, która trafi pod obrady Rady Miejskiej na kwietniowej sesji, znalazła się kwota 110 tys. zł na „opracowanie dokumentu strategicznego dla Miasta Bielska-Białej, który dotyczył będzie działań skierowanych do ludzi młodych w kontekście lokalnego rynku pracy oraz problemów związanych z depopulacją miasta”.

- Jego opracowanie nie wynika z żadnych przepisów. Wiele samorządów wdraża już programy adresowane do najzdolniejszych studentów i absolwentów rodzimych uczelni mające zachęcić ich do pozostania na lokalnym rynku pracy. Strategie te związane są m.in. z kampaniami promocyjnymi, stypendiami oraz wsparciem mieszkaniowym - wyjaśnia Tomasz Ficoń, rzecznik magistratu.

Analiza będzie przygotowana jeszcze w tym roku. - Opracowanie dokumentu skoncentrowanego na młodych ludziach w kontekście lokalnego rynku pracy pozwoli na określenie i koordynację szerszej gamy działań zmierzających do zachęcenia młodych bielszczan do wiązania swojej zawodowej przyszłości z rodzinnym miastem oraz zachęcania młodych ludzi spoza Bielska-Białej do osiadania w naszym mieście - dodaje urzędnik.

O szybko starzejącym się społeczeństwie Bielska-Białej pisaliśmy TUTAJ.

bak