Prawie 57 mln zł kosztować będzie modernizacja budynku dawnego LO nr 4 przy ul. Słowackiego i dobudowanie do niego nowego obiektu, do którego przeniesiony zostanie bielski Sąd Rejonowy. - To powinno pomóc w organizacji wymiaru sprawiedliwości w Bielsku-Białej - powiedział dziś na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Nowa nieruchomość o powierzchni ponad 6,5 tys. m kw. ma mieć cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. W budynku będzie pracowało około 150 osób z obsługi administracyjnej oraz 20 sędziów. Zgodnie z projektem, który kosztował ponad 370 tys. zł, w kompleksie znajdą się wydziały karny, rodzinny, nieletnich, pracy, ubezpieczeń społecznych, a także biuro obsługi interesanta. Powstanie czternaście sal rozpraw.

Realizacja projektu będzie kosztować prawie 57 mln zł, co pozwoli także na nowoczesne wyposażenie modernizowanego oraz nowego obiektu. Decyzję o rozpoczęciu inwestycji podjął kilka dni temu minister sprawiedliwości. - Słowa podziękowania należą się władzom Bielska-Białej, które w 2015 roku przekazały nieruchomość na potrzeby nowej siedziby Sądu Rejonowego - podkreślił wiceminister Michał Wójcik (o sprawie pisaliśmy szczegółowo w artykule Budynek dawnego liceum pustostanem. Ministerstwo nie ma pieniędzy).

Budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć w 2023. Jest to kolejna inwestycja rządu PiS w infrastrukturę wymiaru sprawiedliwości w województwie śląskim. - Budowany jest potężny sąd w Częstochowie, kolejne powstaną w Sosnowcu i Katowicach. Te inwestycje realizowane są przede wszystkim dla dobra społeczeństwa. Aby ludzie, którzy przychodzą do budynków sądowych po sprawiedliwość szukali jej w godnych warunkach, w pomieszczeniach odpowiadających standardom XXI wieku. Sędziowie, a także inni pracownicy wymiaru sprawiedliwości powinni także realizować swoje zadania w godnych warunkach - mówił wiceminister.

Prezes Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej Andrzej Trzopek dodał, że do nowej siedziby Sądu Rejonowego przy ul. Słowackiego przeniosą się dwa wydziały karne, które obecnie znajdują się w budynkach przy ul. 1 Maja i Bogusławskiego. - Po zakończeniu inwestycji wydziały będą blisko aresztu i nie będzie problemu z konwojowaniem osób aresztowanych - przekonywał prezes sądu.

anszaf