W ten weekend czeka bielszczan sporo atrakcji. Będzie klasycznie, turystycznie i charytatywnie. Wśród propozycji są dwie premiery w wykonaniu adeptów Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej, spacer po mieście z przewodnikiem oraz koncert na rzecz Fundacji Psia Ekipa. Jak zwykle w piątek, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

Bardzo ciekawą propozycję ma dla młodego odbiorcy Bielska Szkoła Aktorska, która w piątkowy wieczór zaprasza na dwie premiery, jedna po drugiej. W auli Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja młodzi artyści związani z BSA oraz Bielską Piwnicą Artystyczną im. M. Koterbskiej zaprezentują dwa przedstawienia: "Kronikę wypadków miłosnych" oraz "Ten obcy" (godz. 18.00 i 19.00). Bilety są jeszcze dostępne. Można je zamawiać pod numerem telefonu 534 621 499.

Każdy koncert to przeżycie

W piątkowy wieczór odbędzie się także finałowy koncert cenionego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica (godz. 18.00). W kościele św. Andrzeja Boboli wystąpi New Life Choir pod dyrekcją Petera Mante. W zespole założonym w Dusseldorfie w 2000 roku śpiewa ponad 20 osób z całego świata. Łączy ich profesjonalizm, doskonałe przygotowanie muzyczne i niesamowita energia, która towarzyszy wszytkim koncertom.

Chór wykonuje przede wszystkim czarną muzykę gospel, która jest dla artystów środkiem wyrazu własnych radości, uczuć, pragnień i refleksji. Wyjątkowe, soulowe brzmienie chóru sprawia, że każdy jego koncert to dla słuchaczy przeżycie. Słowo na zakończenie festiwalu wygłosi zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago. Bilety w cenie 20 i 40 zł.

W sobotę o godz. 17.00 rozpocznie się szósty koncert kameralny na rzecz renowacji organów w kościele Zbawiciela przy placu Marcina Lutra. Warto odwiedzić to miejsce choćby dlatego, aby móc wsłuchać się w niski i pełny tembr głosu Krzysztofa Kotońskiego (bas) przy akompaniamencie Aleksandry Gawrońskiej (organy). Oprócz utworów kameralnych zabrzmią dzieła dostosowane do obecnych, przedremontowych możliwości instrumentu Riegera.

Przewodnik czeka

Planując sobotni wieczór, trzeba pamiętać również o koncercie wielkanocnym w kościele św. Jana Chrzciciela (godz. 19.00), który odbędzie się w ramach 3. Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią: trębacz Dariusz Tkaczyk i organistka Mariola Brzoska. Wstęp wolny.

W niedzielę bielski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Urząd Miejski zapraszają na spacer po mieście. Tym razem uczestnicy wycieczki w cyklu "Przewodnik czeka" poznają dzieje bielskiego zamku i jego fortyfikacji. Spacer potrwa 2,5 godziny, a poprowadzi go przewodnik Rafał Hojczyk. Aby dowiedzieć się więcej o tym wydarzeniu, można dzwonić na numer telefonu 516 869 058. W ramach projektu PTTK zachęca do zdobywania odznaki krajoznawczej Znam Bielsko-Białą i okolice.

W niedzielne popołudnie Fundacja Psia Ekipa zaprasza do Galerii Wzgórze, gdzie o godz. 15.00 rozpocznie się zbiórka funduszy na rzecz podopiecznych tej organizacji. W programie m.in. bazarek oraz koncert charytatywny zespołu Factory of Blues. Można przyjść z czworonożnym przyjacielem.

KGO

Zdjęcie tytułowe: ze zbiorów Wikimedia Commons

Aktualizacja 28 kwietnia godz. 9.30. Z powodu intensywnych opadów deszczu spacer po zamku Sułkowskich został przeniesiony na 19 maja.