Pożyczki ratalne to rozwiązanie dla klientów zainteresowanych pożyczką w wyższej wysokości. Jeżeli chcesz skorzystać z takiej pożyczki, dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, porównując dostępne produkty. Gdzie szukać atrakcyjnych ofert pożyczek na raty?

Czym jest pożyczka ratalna?

Firmy pożyczkowe działające na polskim rynku wyspecjalizowały się w udzielaniu szybkich pożyczek online, czyli tzw. chwilówek. Dla chwilówek charakterystyczny jest krótki okres spłaty. Najczęściej klient ma 30 dni na oddanie pożyczonej kwoty. W przypadku pożyczek ratalnych termin spłaty zobowiązania jest wydłużony - wynosi kilka miesięcy. Inaczej mówiąc, pożyczka na raty to standardowa pożyczka, którą klient spłaca co miesiąc przez wcześniej ustalony okres.

Pożyczki ratalne nie są dostępne w ofercie wszystkich firm pożyczkowych, choć grono pożyczkodawców, którzy oferują takie produkty wciąż się powiększa. Aby wybrać korzystną dla siebie pożyczkę, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Oprocentowanie pożyczki

Firmy pożyczkowe mające w ofercie pożyczki na raty miesięczne przez internet często kuszą niskim oprocentowaniem. Dlaczego? Bo doskonale zdają sobie sprawę z tego, że klienci w pierwszej kolejności zwracają uwagę właśnie na nie. Z tego względu bardzo atrakcyjne oprocentowanie powinno wzbudzić ostrożność.

W odróżnieniu od wspomnianych chwilówek, pożyczki na raty nigdy nie są bezpłatne - w ich przypadku zawsze pojawia się kwestia oprocentowania.

Prowizja i dodatkowe opłaty

Oprocentowanie nie jest jedynym kosztem występującym przy pożyczce. Większość firm pożyczkowych dolicza klientom prowizję. To podstawowa opłata naliczana przez pożyczkodawców, którą klient ponosi po uruchomieniu pożyczki.

Firmy pożyczkowe zabezpieczają się też na wypadek nierzetelnych klientów, stosując dodatkowe opłaty za prowadzenie działań windykacyjnych. Zgodnie z zapisami znajdującymi się w umowie, klient może zostać obciążony kosztem wysłanych do niego wezwań do zapłaty czy wizyt windykatorów.

Ubezpieczenie pożyczki

Mimo że ubezpieczenie pożyczki nie jest obowiązkowe, również może być dodatkowym kosztem dla klienta. Najczęściej ubezpieczenie obejmuje zdarzenia losowe, których wynikiem jest np. utrata pracy przez klienta. Ponieważ ubezpieczenie może znacząco podnieść koszt pożyczki, warto upewnić się, że gwarantuje ono szeroką ochronę.

Podstawową kwestią przy pożyczce z ubezpieczeniem jest dokładne zapoznanie się z warunkami OWU. To właśnie tam znajdują się informacje o świadczeniach, jakie ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić po zaistnieniu określonych zdarzeń.

Czym jest RRSO?

Spory wybór pożyczek ratalnych nie ułatwia ani porównania dostępnych ofert, ani wyboru najlepszej z nich. W podjęciu decyzji pomaga RRSO. To wskaźnik, za pomocą którego obrazowany jest całkowity koszt pożyczki. Porównując wskaźniki RRSO poszczególnych ofert, szybko można wskazać najtańszą.

Każdy pożyczkodawca ma obowiązek udostępnić klientowi informację o wysokości RRSO dla ofertowanej przez siebie pożyczki ratalnej. RRSO można znaleźć zarówno w materiałach reklamowych stworzonych dla danych produktów, jak i na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Pożyczki ratalne od sprawdzonych pożyczkodawców

Porównanie dostępnych ofert pod względem kosztów to podstawa, ale klienci muszą pamiętać także o zweryfikowaniu wiarygodności pożyczkodawcy, z oferty którego chcą skorzystać. Jak to wszystko zrobić w rozsądnym czasie? Rozwiązaniem jest skorzystanie z tematycznego serwisu, np. Money24.

W serwisie Money24 dostępne są oferty pożyczek ratalnych od znanych i cieszących się dobrymi opiniami wśród klientów firm pożyczkowych. W jednym miejscu zostały też zgromadzone informacje o najważniejszych parametrach poszczególnych produktów, np. maksymalnej kwocie pożyczki czy okresie, na jaki klient może ją otrzymać. Dzięki temu korzystając z tego serwisu, można szybko zorientować się w ofertach pożyczkodawców i wybrać najlepszą pożyczkę.

Artykuł sponsorowany