Koncert legendy polskiego jazzu, spektakl z udziałem młodych mistrzów tańca, noc w muzeum, długo oczekiwana premiera w kinie czy widowisko w sali na cmentarzu żydowskim - mają w czym wybierać bielszczanie, którzy tego weekendu nie chcą przesiedzieć przed telewizorem. Jak zwykle w piątek, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

W piątkowe popołudnie warto wybrać się do BCK, gdzie zaprezentuje się Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki (początek koncertu o godz. 17.30) w programie, który był już wielokrotnie doceniany na konkursach. Ostatnio Jarzębinki nagrodzono na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Gold Contest w Gliwicach. Wszystkie wyróżnione choreografie przygotowała Aleksandra Komarnicka-Drużbicz - instruktorka tańca współczesnego w zespole. W tym sezonie tancerki z BCK zdobyły trzy nagrody Grand Prix, sześć pierwszych miejsc oraz jedno drugie. Założycielką, kierownikiem artystycznym i głównym choreografem jest Barbara Komarnicka-Drużbicz. Bilety na koncert kosztują 20 zł.

Legenda w piątkowy wieczór

W piątek o godz. 20.00 w Metrum Jazz Club przy ul. Partyzantów 22 rozpocznie się koncert grupy Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet. Zespół w składzie Jan Ptaszyn Wróblewski - tenor sax, Wojciech Niedziela - piano, Andrzej Święs - bass, Marcin Jahr - drums powstał w połowie lat 90. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o klasykę jazzu, zawsze stara się grać dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce.

Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu - wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer. Jego zespół ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Bilety w cenie 90, 70 i 60 zł.

Jedyna taka noc w roku

W sobotę bielskie Muzeum Historyczne po raz kolejny organizuje Noc Muzeów - pełną wrażeń i dodatkowych atrakcji dla zwiedzających. W tym roku pod hasłem Moc Muzeów obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, który przypada na 18 maja. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.00 i potrwa do północy. Wstęp kosztuje 2 zł.

Na Noc Muzeów zaprasza również Galeria Bielska BWA - w godz. 18.00-23.00. Bohaterami tej edycji jest artystyczna rodzina Rząsów oraz rzeźby w drewnie. W Klubokawiarni Aquarium będzie można także posłuchać młodego bielskiego jazzu. Na wszystkie wystawy, wydarzenia i zajęcia artystyczne wstęp jest bezpłatny. Noc Muzeów 2019 w Galerii Bielskiej BWA upamiętni specjalny bilet, o czym piszemy szczegółowo w artykule Bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Noc Muzeów w Bielsku-Białej PROGRAM.

Skrzypek na cmentarzu

Natomiast Teatr Bez Granic zaprasza na spektakl Skrzypek na Dachu, który odbędzie się w sali ceremonii na cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej 92. Dwa przedstawienia zaplanowano na 18 i 19 maja - godz. 19.00. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w Domu Kultury Włókniarzy każdego dnia w pokoju nr 16. Można także zadzwonić na numer telefonu 33 829 7656.

W kinach długo oczekiwana premiera filmu John Wick 3 z Keenu Reeves i Halle Berry w rolach głównych. Gratka dla miłośników filmów akcji.

KGO

Na zdjęciu tytułowym: publiczność na spektaklu "Skrzypek na dachu" w wykonaniu Teatru Bez Granic w październiku ub. roku