Będzie bardzo intensywnie. W Parku Słowackiego odbędzie sie wielki festyn z występami artystycznymi, pokazami i konkursami sprawnościowymi. Zadowoleni będą także miłośnicy tańca, których popularny klub zaprasza na Disco Dancing +40. Natomiast kinomanów zainteresuje premierowa adaptacja „Aladyna”, która dzięki sprawnej reżyserii zyskała moc ekspresji i zupełnie nową siłę wyrazu. Jak zwykle w weekend, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

Jeśli tylko pozwoli pogoda, w Parku Słowackiego odbędzie się dziś ciekawa i pouczająca impreza. Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczną się Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego. Wydarzenie jest adresowane przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów ze szkół podstawowych i średnich, których drużyny rywalizować będą o cenne nagrody. Ale nie tylko. Mile widziane będą całe rodziny.

Dla naszych organów

Czego się spodziewać? Będzie można sprawdzić umiejętności jazdy rowerem na torze przeszkód. Zaplanowano gry i zabawy zręcznościowe przygotowane przez policję, wojsko i straż pożarną. W programie m.in. animacje z zakresu prewencji: Sznupek na wakacjach, pokazy bezpiecznych zachowań na drodze, pokazy działania symulatorów - dachowania, jazdy samochodem i jazdy motocyklem oraz autogogle, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, nowoczesnego sprzętu, w tym GOPR, a także historycznego, zabytkowego sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego (szczegóły TUTAJ).

W sobotę w kościele Zbawiciela na placu Marcina Lutra odbędzie się kolejny koncert z cyklu Dla naszych organów. Tym razem wystąpi Akademicka Orkiestra Barokowa Akademii im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Za klawesynem zasiądzie utytułowany artysta Marek Pilch, który poprowadzi orkiestrę! W programie utwory J.S. Bacha i G.Ph. Telemanna. Początek wydarzenia jest zaplanowany na godz. 17.00.

Władcy parkietu +40

Miłośnicy tańca także będą zadowoleni. W sobotni wieczór oodbędzie się Disco Dancing +40, na który od godz. 21.00 zaprasza Metrum Jazz Club. W programie sygnowanym przez Janusz Gawlasa znajdą się m.in. niezapomniane przeboje XX wieku, polskie i światowe evergreeny, klasyka taneczna egzotyczne podróże taneczne po świecie. Za bilet wstępu trzeba zapłacić 10 zł.

Niedzielę warto rozpocząć od muzycznej podróży dookoła świata. Przewodnikiem będzie Piotr Steczek. Familijny spektakl rozpocznie się w Bielskim Centrum Kultury o godz. 11.00. Na scenie zaprezentuje się także zespół Satellite Symphony Orchestra pod dyrekcją Macieja Cisowskiego. W programie muzyka poważna, filmowa oraz piosenka dziecięca. Bilety po 10 i 20 zł.

Zaczepne poczucie humoru

Tę akcję wsparli już Martyna Wojciechowska, Jerzy Owsiak, Marek Niedźwiecki, Janina Ochojska czy Anna Dymna, przekazując książki z dedykacjami na rzecz wychowanków domów dziecka i świetlic środowiskowych. Charytatywny Kiermasz Książek ruszy po raz jedenasty w niedzielę o godz. 10.00 w Galerii Sfera. Zainteresowani będą mieli kolejną okazję do nabycia ciekawych książek po okazyjnych cenach.

- Odzew na akcję "Książka wspiera bohatera" jest rewelacyjny. Daliśmy drugie życie ponad 20 tys. książek. Udało się już wspomóc prawie 3 tys. dzieci i młodzieży. Ufundowaliśmy dla nich bilety do kina czy teatru i zorganizowaliśmy różne warsztaty ekologiczne - wyjaśnia Wojciech Owczarz z Fundacji Arka, pomysłodawca i organizator wydarzenia.

Na ekrany kin wchodzi film przygodowy "Alladyn". Klasyczną animację Disneya twórca wzbogacił o wartką akcję i typowe dla siebie zaczepne poczucie humoru. Fabularna adaptacja Aladyna zyskała też moc ekspresji i zupełnie nową siłę wyrazu. W rolach głównych: Will Smith oraz Naomi Scott. Wśród premier także Wymarzony oraz animowany Panda i Banda.

KGO