Bez ładunków wybuchowych, ale za pomocą ciężkiego sprzętu i elektronarzędzi wyburzone zostaną dwa kominy elektrociepłowni górujące nad Bielskiem-Białą. Prace wykona czeska firma, które specjalizuje się w tego typu robotach na wysokości. Anteny miejskiej sieci szerokopasmowej przeniesione zostaną na 100-metrowy komin w Wapienicy oraz na trzy bloki mieszkalne.

Jak informuje spółka Tauron Ciepło, w ramach prac rozbiórkowych zaplanowano likwidację wszystkich obiektów zaliczanych do nieczynnej „starej części” elektrociepłowni w Bielsku-Białej. Wyburzone zostaną m.in. liczące ok. pół wieku dwa kominy o wysokości 160 m i 120 m, chłodnia kominowa oraz kotłownia, maszynownia, rozdzielnia, a także sprężarkownia.

Ciężkie maszyny i elektronarzędzia

- Ze względu na położenie (centrum miasta) oraz stan techniczny obiektów przeznaczonych do wyburzenia cały proces rozbiórki planowany jest tak, aby prace zostały przeprowadzone w jak najkrótszym czasie - z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa dla pracujących tam ludzi, mieszkańców miasta oraz sąsiadujących budynków - zapewniła portal rzecznik spółki Małgorzata Kuś. Według planów, prace wyburzeniowe rozpoczną się jesienią i potrwają do kwietnia 2021.

Przetarg na rozbiórkę obiektów po elektrociepłowni wygrała firma Mrozek a.s. To czeskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Bystrzycy k. Trzyńca specjalizuje się w pracach wysokościowych i wyburzeniowych. - Umowa na wykonanie prac rozbiórkowych została podpisana w kwietniu - precyzuje nasza rozmówczyni.

Obecnie Czesi przygotowują projekt operacji, która ma doprowadzić do likwidacji starej części bielskiej elektrociepłowni. W jakiej technologii wyburzone będą dwa kominy górujące nad miastem? Ten, kto spodziewał się efektownej eksplozji, może czuć się zawiedziony. - Zgodnie z założeniami, wykonawca projektuje przeprowadzenie robót wyburzeniowych budynków i budowli metodą mechaniczną z zastosowaniem maszyn, urządzeń i sprzętu ciężkiego wspomaganych robotami ręcznymi za pomocą ręcznych elektronarzędzi - zdradza Małgorzata Kuś z Tauron Ciepło.

Anteny na blokach mieszkalnych

Spółka poinformowała o swoich planach Urząd Miejski w Bielsku-Białej, który na niższym kominie dzierżawi balkon, gdzie umieszczona jest infrastruktura sieci szerokopasmowej. To dlatego w ostatnich dniach urzędnicy ogłosili przetarg dotyczący przeprowadzki urządzeń radiowych w inne miejsce. Według planów, anteny przeniesione będą w cztery lokalizacje - na znajdujący się w Wapienicy stumetrowy komin spółki Therma oraz na dachy budynków mieszkalnych przy ul. Wapiennej, Lenartowicza i Podgórze.

Anteny wraz z infrastrukturą mają zostać zainstalowane w nowych lokalizacjach w ciągu sześciu miesięcy od podpisania kontraktu. Na przeniesienie infrastruktury radiowej z kominów elektrociepłowni zabezpieczono w tegorocznym budżecie miasta blisko 350 tys. zł.

Bartłomiej Kawalec