Szukasz szybkiego sposobu na ochłodę w upalne dni? Gdy siódma szklanka wody to za dużo, a na lody nie możesz już patrzeć, sięgnij po wentylator! W krótkim czasie obniżysz temperaturę otoczenia. 

Wentylator - dlaczego warto

Upał może cieszyć tylko na krótką metę. Pierwsze ciepłe dni w sezonie wiosenno-letnim zawsze witamy z radością. Jednak w dłuższej perspektywie nie jest to tak przyjemne. Szybko okazuje się, że trudno nam się poruszać, myśleć, spada wydajność w pracy. A szef rzadko kiedy bywa wyrozumiały.

Nie pomogą przewiewne ubrania, kiedy powietrze praktycznie stoi w miejscu. Nawet na przeciąg nie można liczyć, bo do niego potrzebny jest choćby minimalny wiatr. W tej sytuacji ratunkiem jest wentylator. Działa od razu po włączeniu i w krótkim czasie przynosi znaczącą ulgę. Chłodny, ale nie zimny nawiew jest dokładnie tym, czego potrzebujemy w czasie upałów.

Rodzaje wentylatorów

Wentylator najczęściej kojarzy się z wiatrakiem dla bezpieczeństwa ukrytym w przewiewnej obudowie. To słuszne skojarzenie, ale dotyczy tylko części wentylatorów. Obecnie na rynku mamy dostępne dwa rodzaje: wentylatory tradycyjne i kolumnowe. Jedne i drugie mogą występować w wersji stojącej (podłogowej) i biurkowej.

Wentylator tradycyjny wyposażony jest w śmigło, często wbudowane w ruchomą głowicę, ma regulację mocy nawiewu. W zależności od tego, czy wybierzemy mały model biurkowy, czy duży model podłogowy, chłodnym powietrzem będzie mogła cieszyć się jedna osoba lub kilka.

Wentylator kolumnowy przede wszystkim cieszy oko innowacyjnym wyglądem i oszczędnością miejsca. Takie wentylatory poleca się do małych pomieszczeń. Tutaj nie ma jednego dużego śmigła, ale wiele małych skrzydełek przytwierdzonych do obracającej się osi. Mimo niewielkich gabarytów wentylatory kolumnowe dorównują wydajnością tradycyjnym wiatrakom.

Czym kierować się przy wyborze wentylatora

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć wiele różnych rodzajów wentylatorów. Pozornie wyglądają podobnie, ale przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na szczegóły. Może się bowiem okazać, że dwa wizualnie takie same produkty mają zupełnie inne parametry techniczne. Tym, na co na pewno trzeba zwrócić uwagę, są:

* wydajność wentylatora - określa się ją w metrach sześciennych na godzinę. To wyznacznik jakości sprzętu. Przy wyborze wentylatora trzeba pamiętać, że mowa o metrach sześciennych nie kwadratowych. Wysoki pokój będzie wymagał wydajniejszego urządzenia niż niski.
* moc - tutaj nie ma niespodzianki, im wyższa, tym szybciej i wydajniej pracuje urządzenie. Jednak zużywa też więcej prądu. I chociaż wentylatory uznaje się za urządzenia energooszczędne, warto dobrze dopasować je do potrzeb.
* głośność pracy - ideałem jest wentylator, którego nie słychać, dlatego warto szukać takich, które mają funkcję cichej pracy.
* producent - najlepiej, jeśli będzie polski lub europejski. Unikniemy problemów z gwarancją i trudnością w dokupieniu części zamiennych. Ponadto możemy być pewni, że nabywamy produkt zgodny z normami europejskimi.
* wygląd - co prawda nie powinien być jedynym wyznacznikiem zakupu, ale warto postawić na wentylator, który ładnie wkomponuje się w aranżację naszego domu.
* funkcje dodatkowe - obrotowa głowica, regulacja siły nawiewu, cyfrowy wyświetlacz, sterowanie zdalne to funkcje, które stanowią o komforcie korzystania z wentylatora.
 
 
Artykuł sponsorowany